Jak korzystać z wykresów easyMarkets?

Wykresy dostępne na platformie easyMarkets są bardzo elastyczne i łatwe w użyciu. Pomagają one zrozumieć, jak rynek lub instrument zachowywał się w określonym czasie. Wykresy mogą również pomóc w rozpoznaniu pojawiających się lub zanikających trendów, zmienności i zachowań cenowych wokół wydarzeń.

Różne rodzaje wykresów

Zaloguj się na platformie easyMarkets i kliknij symbol „świecy”, aby wybrać preferowany rodzaj wykresu – słupki (A.K.A. OHLC), świece, puste świece, Heikin Ashi, linia, obszar bądź linia bazowa. Na prawej osi wykresu (oś Y) zobaczysz ceny, a na dolnej (lub X) osi zostaną przedstawione ramy czasowe.

Chart Types

Wykresy słupkowe

Wykresy słupkowe (znane również jako wykresy open-high-low-close lub OHLC) przedstawiają informacje o zmienności, których nie uzyskasz za pomocą wykresów liniowych. Poprzez wysokość słupków możesz określić zmienność, a poprzez zakres cen od otwarcia do zamknięcia – nastroje na rynku.

Bar chart

Na grafice po lewej stronie widać, że cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia, co oznacza, że ogólny kierunek ceny był pozytywny, a więc byczy. Grafika po prawej stronie pokazuje niedźwiedzi sentyment cenowy, gdzie cena zamknięcia jest niższa niż otwarcia. Kolory słupków zależą od ceny zamknięcia w stosunku do ceny zamknięcia z poprzedniego dnia. Zielony słupek pokazuje, że cena zamknięcia jest wyższa niż cena zamknięcia z poprzedniego dnia. Jeśli cena zamknięcia jest niższa niż cena zamknięcia dnia poprzedniego, słupek ma kolor czerwony.

Bar chart type

Wykresy świecowe

Wykresy świecowe są jednym z najbardziej popularnych sposobów na przeglądanie cen, ponieważ dostarczają dość dużo informacji w szybki i łatwy sposób. Świece mają prostokątną bryłę, która pokazuje zakres pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia. Świece mają również pionowe linie (lub knoty) na górze i na dole, które pokazują zakres wartości od najwyższej do najniższej. Zielona świeca pokazuje, że dane zamknięcie było wyższe niż poprzednie, podczas gdy czerwona świeca wykazuje coś odwrotnego, a mianowicie że dane zamknięcie było niższe niż poprzednie.

Candlestick chart

Candlestick in detail

Wykresy świecowe puste

Wykres świecowy pusty, inaczej Hollow Candlestick, jest odmianą jednego z bardziej popularnych typów wykresów, a dokładniej świecowego. Zamiast wszystkich świec tego samego typu, które są czerwone lub zielone i pokazują, że cena otwarcia jest wyższa lub niższa niż cena zamknięcia, niektóre z nich są puste. W przypadku, gdy cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia, świeca jest zielona i znana jako świeca bycza. Jeśli natomiast cena otwarcia jest niższa niż cena zamknięcia, świeca jest czerwona i znana jako świeca niedźwiedzia. Wykres świecowy pusty oferuje kolejną warstwę informacji, porównując poprzedni dzień handlowy z cenami dnia bieżącego.

Świeca zielona pełna:
Wskazuje na cenę zamknięcia wyższą niż poprzednia cena zamknięcia, ale jednocześnie niższą niż cena otwarcia bieżącego dnia.

Świeca czerwona pusta:
Cena zamknięcia jest niższa niż cena zamknięcia poprzednich sesji, ale obie są wyższe niż cena otwarcia bieżącego dnia.

Świeca czerwona pełna:
Cena zamknięcia jest niższa zarówno od ceny otwarcia z poprzedniej sesji, jak i od ceny otwarcia z dnia bieżącego.

Hollow Candlestick in detail

Heikin Ashi

Podobny wizualnie do wykresów świecowych wykres Heikin Ashi uśrednia ruchy cen, w wyniku czego wykres jest gładszy, co ma na celu lepsze wyznaczanie trendów. To z kolei oznacza również, że Heikin Ashi nie przedstawia dokładnie cen otwarcia i zamknięcia.

Heikin Ashi chart

Wykresy liniowe

Wykresy liniowe są prawdopodobnie najprostszym sposobem wyświetlania danych. Linia jest nakreślana przez wszystkie ceny zamknięcia, aby umożliwić odczyt działań cenowych w określonym przedziale czasu. Oferują one szybki i przejrzysty widok kierunku zmiany cen.

Line chart

Skale czasowe

W górnej części wykresu możesz wybrać skalę czasową (lub okres), dla której chcesz wyświetlić wykres – od 1 minuty, przez godzinę, po cały dzień.

Line chart details

Wskaźniki

W górnej części wykresu możesz wybrać i nałożyć na swój wykres wskaźniki do analizy technicznej. Gdy wybierzesz „Wskaźniki”, otrzymasz szeroki zakres wskaźników trendu do wyboru, które będą wyświetlane w osobnym oknie dialogowym. Należą do nich średnie kroczące i wstęgi Bollingera®, a także oscylatory, takie jak RSI i MACD

Charting Indicators

Porównanie Symboli

Pozwala ono na dodanie wykresów dwóch rynków do jednego wykresu, dzięki czemu możesz porównać je ze sobą, a nawet przeanalizować wszelkie korelacje lub dywergencje. Na grafice widać wykres świecowy EUR/USD, a poniżej – wykres liniowy XAU/USD (złoto).

Symbols Comparison

Narzędzia możliwe do dostosowania

Po lewej stronie wykresu znajduje się szereg narzędzi do dostosowania widoku. Narzędzia te mogą pomóc traderom w rozpoznawaniu trendów podczas rysowania i zaznaczania wykresów.

Narzędzie wskaźnika

Umożliwia przybliżenie informacji na wykresach za pomocą krzyżyka, punktu lub strzałki, dzięki czemu możesz uzyskać bardziej precyzyjny odczyt.

The Pointer Tool

Linie trendu

Linie trendu pomagają zidentyfikować trendy wzrostowe, spadkowe lub boczne poprzez rysowanie linii pomiędzy dwiema wartościami wysokimi lub dwiema niskimi. To sprawia, że jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi używanych na wykresach.

Podstawowa linia trendu przedstawia odcinek linii; promień wskazuje na przedłużoną linię trendu po prawej stronie. Przedłużona linia trendu rozciąga się w obu kierunkach. Kanały równoległe pozwalają na szybkie rysowanie równoległych linii trendu – wystarczy narysować jedną linię, a druga zostanie wygenerowana automatycznie.

W ramach szerszej kategorii linii trendu istnieją narzędzia, które oferują różne wersje podstawowej linii trendu. Prosta linia trendu przedstawia odcinek linii, strzałka pokazuje linię trendu ze strzałką, a półprostą rysuje przedłużoną w prawo linię trendu. Przedłużona linia z kolei przedstawia linię trendu, która jest automatycznie przedłużana z obu stron.

Trendlines

Narzędzia do rysowania

Dowolne i predefiniowane kształty mogą pomóc w dalszym tworzeniu i oznaczaniu analiz.

Drawing Tools

Narzędzie tekstowe

Opatrz swój wykres tekstem i przypnij go w określonym obszarze. Użyj różnych kształtów tekstu podczas analizy ruchu cen, aby lepiej odróżnić lub oznaczyć potencjalne trendy.

Text Tool

Wzorce wykresów

Z tych nakładek możesz korzystać podczas handlu, aby rozpoznać pojawiające się wzorce i trendy. Obejmują one takie wzorce, jak: Fale Elliota, Linie Cykliczne, wzory XABCD i wiele innych. Masz nawet 14 różnych wzorów do wyboru.

Chart Patterns

Narzędzie pomiaru

Pozwala zmierzyć zmianę ceny, ramy czasowej i słupki zamkniętego obszaru narysowanego pzez Ciebie wykresu.

Charting indicators

Tryb magnesu

Jest to wyróżniająca się funkcja wykresu. Zamiast plątania się podczas rysowania linii na dokładnym knocie, tryb magnesu przypina jego początek do najbliższej wartości OHLC.

Magnet Mode

Inne funkcje

Poza funkcjami wymienionymi w artykule, nasza najnowsza aktualizacja wykresów pozwala traderom również:

Pozostać w trybie rysowania

Zablokować wszystkie narzędzia do rysowania

Ukryć wszystkie narzędzia do rysowania

Wyświetlić drzewa obiektów – przedstawia wszystkie graficzne działania zobrazowane na wykresie w formie rysunku lub nakładki.

Funkcja usuń/wyczyść – narzędzie to pozwala na usuwanie rysunków (lub narzędzi rysunkowych) lub wskaźników, a także na usuwanie zarówno narzędzi rysunkowych jak i wskaźników.

Narzędzia te pozwalają na znacznie bardziej przyjazne doświadczenie użytkownika i szybką analizę rynku, ale są też wystarczająco rozbudowane, jeśli używa się ich w sposób edukacyjny/demonstracyjny.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3