Jak stopy procentowe wpływają na gospodarkę?

Stopy procentowe odgrywają istotną rolę w ogólnej aktywności gospodarczej i postępie kraju. Gdy bank centralny danego kraju zmienia stopy procentowe, ma to duży wpływ na rynek inwestycyjny, rynek aktywów i wszelkie inne dobra związane z rynkami finansowymi.

Przyjrzyjmy się, dlaczego bank centralny zmienia stopy procentowe

Gdy gospodarka rozwija się zbyt szybko

Oznacza to, że organizacje odnotowują zyski, stopa bezrobocia jest niska, a konsumenci wydają więcej pieniędzy. W takiej sytuacji bank centralny danego kraju zazwyczaj podnosi krótkoterminowe stopy procentowe, starając się powstrzymać gospodarkę przed zbyt szybkim wzrostem i podjęciem ryzyka inflacji. Gwałtowny wzrost cen jest określany mianem inflacji, która powstaje w wyniku braku równowagi między dostępnością gotówki a towarami i usługami, które można za nią nabyć. Gdy stopy procentowe są podwyższone, banki płacą wyższe odsetki od depozytów, ale koszt zaciągnięcia kredytu staje się w tym przypadku znacznie wyższy.

Gdy gospodarka zwalnia

Oznacza to, że organizacje ponoszą straty, stopa bezrobocia rośnie, a konsumenci powstrzymują się od wydawania pieniędzy, co prowadzi do powstania rynku niedźwiedzia. W takim scenariuszu bank centralny obniża krótkoterminowe stopy procentowe, starając się ułatwić pożyczanie pieniędzy i uczynić je bardziej przystępnym. Dzięki niższym stopom procentowym konsumenci i przedsiębiorstwa mają dostęp do produktów i usług w bardziej przystępny sposób. To ostatecznie napędza wzrost gospodarczy i może uchronić gospodarkę przed recesją. Gdy konsumenci zatrzymują gotówkę, nie wydając na produkty i usługi, dochodzi do recesji. Gdy stopy procentowe są niższe, oznacza to, że w bankach jest duża ilość płynności, co z kolei sprawia, że koszt zaciągania kredytów staje się znacznie niższy.

Należy zauważyć, że bank centralny danego kraju nie jest wyłącznie odpowiedzialny za wahania stóp procentowych. Istnieją też pewne wydarzenia, które mogą prowadzić do tego typu wahań, np. wydarzenia geopolityczne, klęski żywiołowe, kryzys gospodarczy itp. Na przykład, Bank Anglii obniżył stopy procentowe w 2016 roku do rekordowo niskiego poziomu 0,25% z powodu słabej aktywności gospodarczej spowodowanej głosowaniem w sprawie Brexitu.

Interest Rates and their Impact

Wpływ wyższych stóp procentowych

 • Zwiększony koszt zaciągania kredytów – gdy stopy procentowe stają się wyższe, kredyty drożeją, co oznacza, że ludzie wstrzymują się od ich zaciągania. W takim scenariuszu osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu, będą musiały poświęcić dużą część swoich dochodów na pokrycie wysokich odsetek.
 • Spadek ogólnych wydatków – ze względu na brak dochodu do dyspozycji ludzie nie będą wydawać tyle samo na towary i usługi. Jeśli nie będą wydawać swoich pieniędzy, na rynku zabraknie płynności, co doprowadzi do gospodarki niedźwiedziej.
 • Spadek zaufania – wzrost stóp procentowych ma negatywny wpływ zarówno na konsumentów, jak i na przedsiębiorstwa. Z powodu kryzysu płynności firmy nie będą w stanie realizować nowych inwestycji i rozwijać swoich produktów ani usług.
 • Wzrost wymiany walutowej – wyższe stopy procentowe oznaczają więcej inwestycji zagranicznych, które chcą skorzystać na wyższych stopach procentowych, co powoduje wzrost kursu waluty lokalnej, na którą muszą być przeliczane inwestycje.

Wpływ niższych stóp procentowych

 • Większy koszt zaciągania kredytów – spadek stóp procentowych sprawia, że kredyty stają się bardziej przystępne i dostępne. Zachęca to ludzi do wybierania kredytów z minimalnym oprocentowaniem, co z kolei oznacza wzrost dochodów do dyspozycji.
 • Wzrost cen aktywów – gdy stopy procentowe są niższe, ludziom łatwiej jest kupować aktywa, takie jak domy czy samochody, poprzez opcje finansowania. Powoduje to wzrost cen aktywów, a tym samym wzrost zamożności.
 • Wzrost płynności – wzrost dochodu do dyspozycji w wyniku niższych stóp procentowych może spowodować, że konsumenci będą wydawać więcej pieniędzy na towary i usługi. To z kolei prowadzi do zwiększenia płynności, a w konsekwencji do poprawy sytuacji gospodarczej.
 • Spadek wymiany walutowej – niższe stopy procentowe są mniej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych, co skutkuje obniżeniem względnej wartości waluty.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
 • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
 • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
 • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
 • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
 • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
 • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
 • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
 • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
 • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
 • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3