Opcje waniliowe

WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI, OGRANICZONE RYZYKO

Opcje waniliowe to nazwa instrumentu finansowego pochodząca od angielskiego określenia „plain vanilla”, czyli najprostszą, podstawową wersję jakiegoś przedmiotu. W przeciwieństwie do transakcji spotowych inwestor nie może stracić więcej niż zainwestował w postaci wstępnej premii. Możliwość ograniczenia ryzyka jest jedną z podstawowych zalet opcji waniliowych.

Poznaj nowy sposób inwestowania z opcjami waniliowymi easyMarkets

Zacznij inwestować

W co inwestować za pomocą opcji waniliowych z easyMarkets?

Inwestuj w główne, mniejsze i w metale szlachetne
Opcje waniliowe pozwalają inwestować w instrument, niezależnie od tego, czy uważasz, że jego cena wzrośnie czy spadnie. Opcje waniliowe umożliwiają Ci bycie dowolną ze stron transakcji – możesz być kupującym lub sprzedającym.
Znane parametry
Rynki mogą być bardzo nieprzewidywalne, więc kontrolowanie wszystkiego, co tylko się da, zapewni Ci nieco spokoju. Inwestowanie w opcje waniliowe pozwala inwestować ze znanym poziomem ryzyka w uprzednio ustalonym okresie czasu.
Inwestuj we wzrosty lub spadki, kupując lub sprzedając
Opcje waniliowe dają Ci wybór innego poziomu. Uważasz że cena instrumentu wzrośnie? Czy może spadnie? Ustal cenę, jaką według Ciebie osiągnie instrument oraz czas w jakim to nastąpi.
Nowy inwestor?
Dopiero poznajesz rynki? Wiedza o dostępnych dla Ciebie narzędziach jest niezbędna przy osiąganiu celów. easyMarket oferuje dostęp do ogromnej biblioteki materiałów szkoleniowych, filmów i eBooków. Dowiedz się czym są dealCancellation* i Stop Loss.

Pierwszy raz inwestujesz w opcje waniliowe?

Opcje waniliowe mogą być bardzo zróżnicowanym sposobem na inwestowanie. Na początek opcje określa się jako sprzedaż lub kupno. Osoba posiadająca sprzedaż ma prawo, bez potrzeby faktycznego posiadania danego aktywa, do sprzedaży. Posiadacz kupna może kupować, podobnie jak przy sprzedaży – niekoniecznie posiadając aktywa. Opcje mają cenę docelową (cenę, którą spodziewamy się osiągnąć w danym aktywie) do czasu dojrzenia (okres czasu ustalony przez inwestora). Opcje waniliowe są najprostsze spośród wszystkich opcji.

Finansowanie opcji określane jest jako premia – właściciel opcji kupna lub kupujący, płaci premię właścicielowi opcji sprzedaży lub sprzedawcy. Właściciel opcji sprzedaży ustala cenę docelową i czas, w jakim spodziewa się ją osiągnąć. Posiadacz opcji kupna zakłada, że cena aktywa wzrośnie, dlatego też ją kupuje. Jeśli cena w czasie wygaśnięcia (lub dojrzenia) znajduje się powyżej ceny docelowej, to opcja znajduje się w pieniądzu. Posiadacz opcji sprzedaży otrzymuje premię oraz część od ceny docelowej do ceny aktywa w czasie wygaśnięcia.

Z drugiej strony właściciel opcji kupna płaci premię, zakładając, że cena osiągnie cenę docelową do czasu wygaśnięcia opcji (lub dojrzenia). Właściciel opcji sprzedaży ryzykuje tylko premią. Właściciel opcji kupna może ograniczyć ryzyko ustalając Stop Loss na opcji – jeśli jednak tego nie zrobi, to ponoszone ryzyko będzie nieograniczone.

Dlaczego ktoś miałby się wystawiać na nieograniczone ryzyko? Bo na podstawie danych technicznych i podstawowych wierzy, że cena aktywa spadnie. Ryzyko można ograniczyć ustalając poziom Stop Loss na cenie, przy której inwestor wciąż będzie zadowolony.

Z powodu różnorodności, z opcji waniliowych korzystają zarówno indywidualni inwestorzy, jak i firmy – pozwalają one na przewidywanie zmian cen instrumentów. Naturalnie przy zrozumieniu zmiany cen instrumentów i zmiany na rynkach, Twoim największym atutem będzie wiedza – a wszystkiego, co potrzebujesz, możesz się dowiedzieć w Centrum szkoleniowym easyMarkets. Wiedza o tym, że wydarzenia makroekonomiczne mają wpływ na instrumenty, w które inwestujesz, jest wiedzą podstawową, jako że inwestując w opcje próbujesz wyliczyć, jaką cenę osiągnie instrument po dojrzeniu.

Możliwość ustalenia ceny docelowej, czasu dojrzewania i rodzaju instrumentu, w jaki chcesz inwestować sprawia, że opcje waniliowe są świetnym i zróżnicowanym wyborem zarówno dla nowych, jak i dla doświadczonych inwestorów. Opcje waniliowe dadzą Ci wspaniałą możliwość zarządzania ryzykiem, a do tego, dzięki różnym poziomom dojrzewania i rodzajom instrumentów, pozwalają Ci również na wpasowanie się w różne rodzaje inwestowania. Inwestuj w aktywniejsze instrumenty przez krótszy okres lub w bardziej stabilne przez dłuższy.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj inwestowania wybierzesz przy opcjach waniliowych, wiodący w branży Dział Wsparcia Klienta easyMarkets jest do Twojej dyspozycji, niezależnie od Twojego doświadczenia w inwestowaniu.

Co mówią o nas inwestorzy