Jak rozpoznać trendy na wykresie

Być może obiło Ci się o ucho, jak traderzy używają sformułowania „trend jest twoim przyjacielem”. Zasadniczo oznacza to, że rynki mają tendencję do podążania za trendem w jednym konkretnym kierunku, dopóki nie pojawi się coś, co go odwróci.

Inwestowanie wbrew trendowi może się opłacać, jeśli dokładnie przewidzisz moment jego zmiany, ale jest to ryzykowne przedsięwzięcie, które wymaga dużej wiedzy z zakresu analizy technicznej i doświadczenia w handlu na rynkach.

Wiemy więc, że trend jest naszym przyjacielem, ale w jaki sposób traderzy identyfikują trendy? Korzystają oni z formacji wykresów, które tworzą wyraźne kształty umożliwiające identyfikację kontynuacji trendu lub zbliżającego się jego odwrócenia. Pomaga im to w formułowaniu strategii kupna i sprzedaży. Niektóre formacje są identyfikowane jako niedźwiedzie, podczas gdy inne jako bycze. Należy pamiętać, że chociaż te formacje wykresów mogą dać traderom wskazówki dotyczące przyszłych ruchów cen, nie ma możliwości przewidzenia ani gwarancji co do tego, że się sprawdzą.

Wzorce kontynuacji

Te formacje na wykresach pokazują, że istniejący trend może być kontynuowany. Oto niektóre z najczęściej spotykanych formacji kontynuacji trendu, które można znaleźć na wykresie.

Trójkąty

Trójkąt byczy pokazuje, że trend cenowy może ulec zmianie po zakończeniu formacji. Formację tworzą dwie linie trendu – linia oporu w górę (płaska linia w przykładzie poniżej) oraz linia wzrostowa wskazująca wsparcie cenowe.

Trójkąt niedźwiedzi podobnie zachowuje się do momentu zakończenia formacji. W tym przypadku jednak płaska linia trendu stanowi wsparcie, podczas gdy linia zwyżkująca stanowi opór. Trójkąt ten nazywany jest również trójkątem zniżkującym.

Trójkąt byczy

Bullish Triangle

Trójkąt niedźwiedzi

Bearish Triangle

Klin

Formacje klina przedstawiają zbieżne linie trendu. W przypadku klina zwyżkującego, linie klina zbiegają się w kierunku zwyżkującym. W przypadku klina opadającego, linie zbiegają się w kierunku spadkowym.

Klin zwyżkujący

Bullish Wedge

Klin opadający

Bearish Wedge

Flaga i proporczyk

Gdy ceny poruszają się szybko i obserwujemy szeroki ruch boczny, mamy do czynienia z formacją zwaną „flagą i proporczykiem”. Flaga jest tworzona przez dwie równoległe linie wsparcia i oporu, a proporczyk powstaje, gdy te dwie linie trendu łączą się lub zbiegają.

Flaga

Flag

Proporczyk

Pennant

Luki

Luki powstają, gdy cena na rynku zmienia się pomiędzy godziną zamknięcia poprzedniego dnia a godziną otwarcia następnego. Może to również dotyczyć rynków, które są zamknięte w weekend – gdy cena zamknięcia w piątek różni się od ceny w poniedziałek, powoduje „lukę” na wykresie cenowym.

Luki

Gaps

 

Formacje odwrócenia trendu

Formacje odwrócenia trendu wskazują na to, że trend dobiega końca i zmierza do odwrócenia po uformowaniu się formacji. Oto niektóre z głównych formacji, które warto znać.

Głowa i ramiona

Formację tę można rozpoznać, kiedy cena osiąga trzy szczyty, z których jeden jest wyższy (głowa), a dwa nieco niższe po obu stronach (lewe i prawe ramię). Jak w przypadku formacji odwrócenia trendu można oczekiwać, że cena będzie poruszać się w kierunku przeciwnym do poprzedniego trendu. Ta konkretna formacja wskazuje na możliwość spadku ceny poniżej dwóch minimów utworzonych przez ramiona.

Gdyby przyłożyć lustro do poniższego obrazu, gdzie głowa znajduje się poniżej dwóch ramion, otrzymalibyśmy odwróconą formację głowy i ramion. Oznacza to wzrost ceny po zakończeniu formacji.

Głowa i ramiona

Head and Shoulders

Wybicie

Breakout

Podwójne szczyty i dołki

W przypadku formacji podwójnego szczytu widzimy szczyt trendu wzrostowego, a po jego zakończeniu możemy spodziewać się spadku cen.

W przypadku formacji podwójnego dna widzimy dolną granicę lub dno trendu spadkowego. Stanowi ona wsparcie dla trendu spadkowego i po jej zakończeniu możemy spodziewać się wzrostu cen.

Podwójne szczyty

Double Tops

Podwójne dołki

Double Bottoms

Potrójne szczyty i dołki

Jeśli cena wzrasta trzykrotnie i dotyka linii oporu, nie przebijając jej jednak, mamy do czynienia z tzw. potrójnym szczytem – niedźwiedzią formacją odwrócenia trendu. Przy każdym dotknięciu szczytu cena będzie spadać do podobnego poziomu wsparcia. Po trzykrotnym przełamaniu wsparcia cena może spaść poniżej linii wsparcia i kontynuować nowy trend.

Byczy potrójny dołek to właśnie ten przykład w odwrotnej kolejności. Gdy cena porusza się w dół i testuje trzy podobne poziomy wsparcia, nie przełamując ich, widzimy, jak wznosi się z powrotem do podobnych poziomów oporu. Gdy formacja ta powtórzy się trzykrotnie, możemy zobaczyć, że cena przebija trzeci poziom oporu z nadzieją na kontynuację wzrostów.

Potrójne szczyty

Triple Tops

Potrójne dołki

Triple Bottoms

 

Ostatnie słowo o trendach

Istnieje wiele innych formacji, które moglibyśmy tutaj omówić, ale te przedstawione przez nas są jednymi z najczęściej spotykanych. Gdy przystąpisz do śledzenia wykresów, zaczniesz obserwować te formacje i będziesz w stanie wykorzystać kierunek, w którym według nich mogą poruszać się rynki.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3