Kluczowe wskaźniki obserwowane przez traderów

Kalendarz finansowy tradera stałby się bardzo napięty, jeśli miałby on próbować śledzić każde wydarzenie gospodarcze. Każdego tygodnia widzimy wiele raportów, komunikatów i danych publikowanych zarówno przez organy rządowe, jak i organizacje pozarządowe, które wskazują na różne poziomy gospodarki danego kraju lub wyniki danego towaru.

Na szczęście nie musisz śledzić ich wszystkich. Możesz rozważyć obserwowanie ogłoszeń, które są bardziej istotne dla tego, czym handlujesz. Na przykład, jeśli handlujesz dolarem kanadyjskim (CAD), na pewno chcesz znać różne wskaźniki pochodzące z Kanady. Ponieważ jednak CAD jest również uważany za dolara towarowego ze względu na jego zależność od eksportu energii, możesz też zwracać uwagę na raporty dotyczące cen ropy i gazu.

Istnieją jednak pewne wskaźniki, które mogą wpłynąć na wszystkie rynki światowe i należy poświęcić im trochę uwagi niezależnie od tego, czym się handluje. Oto kilka najważniejszych wskaźników ekonomicznych, na które warto zwrócić uwagę w swoim miesięcznym kalendarzu.

 

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP)

Dane o zatrudnieniu są jednym z kluczowych sygnałów o stanie gospodarki narodowej. Amerykański Departament Pracy i Statystyki publikuje dane dotyczące zatrudnienia z poprzedniego miesiąca w pierwszy piątek każdego nowego miesiąca. Obejmują one raport o bezrobociu i NFP (zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym). Im więcej osób pracuje, tym więcej pieniędzy znajduje się w obiegu, co jest korzystne dla kondycji gospodarki. Inwestorzy uważnie śledzą ten wskaźnik, ponieważ jego wzrost lub spadek w stosunku do oczekiwań może oznaczać duże ruchy na rynkach.

Indeks menedżerów ds. zakupów (PMI)

Raport ten, publikowany przez Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management), bada 400 menedżerów ds. zakupów pod kątem nowych zamówień, poziomu zapasów, produkcji, dostaw od dostawców i środowiska pracy. Chociaż jest to stosunkowo niewielka próba, która koncentruje się głównie na produkcji, w przeszłości indeks ten okazał się on dobrym predykatorem produktu krajowego brutto.

Wskaźnik cen producentów (PPI)

Podobnie jak wskaźnik CPI, wskaźnik cen producentów jest również kluczową miarą inflacji, ponieważ odnotowuje on tempo zmian dóbr producentów. Wzrost PPI oznacza większe koszty dla korporacji, które przeniosą wzrost cen na konsumentów. Zarówno wskaźnik CPI, jak i PPI są często brane pod uwagę bez uwzględnienia żywności i energii, które charakteryzują się wysoce niestabilnymi zmianami cen.

Ceny ropy naftowej

Komunikaty agencji, takich jak Amerykańskie Stowarzyszenie Informacji Energetycznej (EIA), są traktowane z dużą uwagą. Ropa naftowa i ogólnie energia mają kluczowe znaczenie dla działalności gospodarczej, więc poziom cen daje ważne informacje na temat kondycji gospodarki. Wyższe ceny ropy naftowej prowadzą do wzrostu cen innych towarów, których wytworzenie wymaga energii. Ropa naftowa jest nie tylko kluczowa dla dystrybucji towarów, ale także stanowi kluczowy składnik wielu towarów.

Wskaźnik zaufania konsumentów (WOK) i sprzedaż detaliczna

Wydatki konsumentów są bezpośrednio związane z wynikami finansowymi przedsiębiorstw. Conference Board publikuje ten raport, w którym bada 5 tysięcy gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych i mierzy postrzeganie stanu gospodarki oraz ich osobistą siłę nabywczą. Im bardziej ludzie czują się pewni przyszłości, tym bardziej są skłonni do wydawania pieniędzy. Podczas gdy WOK patrzy w przyszłość, inny wskaźnik zaufania, jakim jest Sprzedaż Detaliczna, analizuje historyczne poziomy zakupów. Mierzy on popyt konsumentów na towary i jest ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym dla kurczącej się lub rozwijającej się gospodarki.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)

Wskaźnik CPI jest miarą zmian w cenach konsumpcyjnych i wskaźnikiem inflacji. Ogólnie mówiąc, pokazuje on, czy życie staje się coraz droższe dla konsumenta. Wskaźnik CPI jest kluczowym wskaźnikiem inflacji, który banki centralne uważnie monitorują i na podstawie jego danych wprowadzają zmiany do swojej polityki fiskalnej. Banki centralne dążą do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zapewnienia stabilności waluty krajowej, a miarą tego jest stopa zmiany inflacji. Śledząc CPI, inwestorzy mogą uzyskać ostrzeżenia na temat możliwych przyszłych posunięć w polityce monetarnej banku.

Raport o dobrach trwałych (DGR)

Ten raport bada producentów dóbr o ponad trzyletniej dacie przydatności i jest wiarygodnym wskaźnikiem kondycji przemysłu ciężkiego. Wysoki odczyt świadczy o wzroście zaufania w biznesie, wynikającym ze wzrostu zaufania konsumentów.

Rozpoczęcie budowy domów / Pozwolenia na budowę / Sprzedaż nowych domów

Te ostatnie wskaźniki są dobrymi miernikami ogólnego wzrostu gospodarki. Budowa lub kupno domu to dla większości konsumentów bardzo duży zakup, co sprawia, że raporty te stają się ważnymi wskaźnikami solidnego wzrostu gospodarki – zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3