Najważniejsze gospodarki, które poruszają rynkami

Ponieważ kraje uczestniczą w handlu międzynarodowym, wpływ jednego kraju na gospodarkę światową może mieć duże znaczenie.

Duży wpływ wynika z tego, czy dany kraj produkuje, wydobywa lub wytwarza unikalny towar czy usługę, którą nie zajmuje się wiele innych krajów, bądź też z ogólnej wielkości jego gospodarki. Większe gospodarki na świecie mogą mieć duży wpływ na rynki finansowe. Oto niektóre z największych gospodarek w 2016 roku, których ogólna kondycja może mieć wpływ na inne.

 

USA flag

Nr 1: Stany Zjednoczone Ameryki

Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z największą gospodarką. W 2016 roku ich PKB wyniosło 18,5 biliona dolarów, co stanowi około 25% produktu światowego brutto. Chiny mają większy PKB, ale Stany Zjednoczone mają też wyższy parytet siły nabywczej (PPP), który wynosi 57 294 USD, w porównaniu z 15 423 USD w Chinach.
 

EU flag

Nr 2: Unia Europejska

Choć jest to druga co do wielkości gospodarka na świecie, wyróżnia się tym, że obejmuje wiele krajów. PKB tego regionu wynosi nieco ponad 16,5 bilionów euro, a jego waluta – euro – jest drugą najczęściej wymienianą (po dolarze amerykańskim). Główną giełdą Europy jest Euronext, siódma giełda co do wielkości na świecie, a jej gospodarka opiera się na zasadach wolnego rynku.

China flag

Nr 3: Republika Chińska

Chiny niedawno otworzyły swoje rynki dla świata i dzięki dużej produkcji i eksportowi są drugą co do wielkości gospodarką na świecie. PKB Chin wynosi 21,3 biliona dolarów, a wzrost gospodarczy tego kraju w ostatnich latach przekraczał 7%. Choć chińska gospodarka spowalnia, a wzrost PKB w Chinach spadł do 6,5%, to pod względem wzrostu procentowego i ogromnych rozmiarów wciąż przewyższa większość innych krajów.

Japan flag

Nr 4: Japonia

„Kraj wschodzącego słońca” zajmuje czwarte miejsce, ale tylko pod względem nominalnego PKB (bez uwzględnienia PPP). Gospodarka Japonii cierpi od czasu kryzysu z 2008 roku i nadal odczuwa skutki słabego jena i rentowności obligacji poniżej zera. Bank centralny wypróbował szereg pakietów stymulacyjnych z miernymi rezultatami i dopiero w 2016 roku odnotowano dodatni wzrost, choć tylko nieznacznie przekraczający 0,5%.

Germany flag

Nr 5: Republika Federalna Niemiec

Lukratywnie rozwijając przemysł motoryzacyjny, Niemcy stały się największą gospodarką Europy. Dzięki dużemu eksportowi maszyn i chemikaliów Niemcy są zdecydowanie najsilniejszym krajem w UE i piątym najsilniejszym na świecie. Przed Niemcami stoi wiele kluczowych wyzwań, a ich status Unii Europejskiej znajduje się w centrum uwagi. W chwili obecnej nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby niemiecka gospodarka rosła w tempie 1-2% rocznie.

UK flag

Nr 6: Wielka Brytania

Na miejscu szóstym znajduje się Wielka Brytania z PKB wynoszącym 2,65 bilionów USD. Choć nie jest to kraj o dużym przemyśle wytwórczym, ponad 75% brytyjskiej gospodarki opiera się na usługach. Krajowe rolnictwo, choć nie stanowi dużego eksportu, produkuje wewnętrznie 60% potrzeb żywnościowych, wykorzystując zaledwie 2% siły roboczej. W związku z nadchodzącym Brexitem analitycy przewidują jednak spadek PKB o 2-10%.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3