Używaj Wstęg Bollingera® do określenia poziomu nadmiernego zakupu/sprzedaży

Jedno z najbardziej popularnych powiedzeń w świecie tradingu i analizy technicznej brzmi: „trend jest twoim przyjacielem”. Wszystko jednak zaczyna się psuć, gdy trend staje się Twoim wrogiem. Aby odkryć zmianę trendu, gdy na rynku dochodzi do nadmiernej sprzedaży lub zakupu, tajną bronią, którą dysponujesz są Wstęgi Bollingera®.

Koncepcja ta została opracowana i wprowadzona przez Johna Bollingera i jest jednym z najpopularniejszych wskaźników technicznych na każdym rynku finansowym, niezależnie od tego, czy inwestorzy obracają akcjami, obligacjami czy walutami (FX).

Pomagają one inwestorom określić, czy cena jest stosunkowo wysoka czy niska w porównaniu z ostatnią średnią, a także przewidywać, kiedy może ona wzrosnąć lub spaść. Dzięki temu inwestorzy mogą podjąć decyzję o zakupie lub sprzedaży aktywów.

Jak działa Wstęga Bollingera®?

Jest to wstęga zmienności umieszczona poniżej i powyżej średniej ruchomej. Ponieważ zmienność jest określana poprzez pomiar odchylenia standardowego, zmienia się ona wraz ze wzrostem lub spadkiem wartości składnika aktywów.

Wstęgi te automatycznie rozszerzają się w przypadku wzrostu zmienności i zwężają w przypadku jej spadku. Ze względu na swój dynamiczny charakter mogą być również stosowane do różnych papierów wartościowych z ustawieniami standardowymi. W przypadku sygnałów Wstęgi Bollingera® można wykorzystać do wyznaczania szczytów – M i dołków – W lub do określania siły trendu.

Zazwyczaj składają się one z dwóch wstęg. Środkowy przedział to prosta średnia krocząca, która jest ustalona na 20 okresów. Prostą średnią ruchomą stosuje się tutaj, ponieważ wykorzystuje się ją również we wzorze na odchylenie standardowe. Okres obserwacji dla odchylenia standardowego jest taki sam, jak dla prostej średniej ruchomej.

Z drugiej strony, wstęga zewnętrzna jest ustawiana na dwa odchylenia standardowe powyżej i poniżej wstęgi środkowej. Ustawienia te można zmieniać w zależności od konkretnych papierów wartościowych lub stylu inwestowania. Zaleca się jednak, aby korekty były jak najmniejsze.

How Do Bollinger Bands® Work?

Jak wyznaczyć poziom nadmiernego zakupu i sprzedaży?

Wstęgi Bollingera® najbardziej przydają się w określaniu poziomów nadmiernego zakupu i sprzedaży.

Oto dlaczego:

Nadmierny zakup

Składnik aktywów uznaje się za nadmiernie kupowany, gdy jego cena jest stosunkowo wysoka. Można to zidentyfikować za pomocą Wstęg Bollingera®, gdy cena osiąga górną wstęgę. Szanse na dalszy wzrost ceny są bardzo małe, więc inwestorzy mogą szukać możliwości sprzedaży aktywa z oczekiwaniem, że cena może spaść w kierunku środkowej wstęgi średniej ruchomej.

Bollinger Bands® Overbought

Nadmierny sprzedaż

Jest to sytuacja dokładnie odwrotna do sytuacji nadmiernego wykupienia i można ją zdefiniować jako sytuację, w której cena składnika aktywów osiąga dolną wstęgę. W tym przypadku cena składnika aktywów jest stosunkowo niska i jest uważana za nadmiernie wykupioną. W takiej sytuacji inwestorzy mogą kupić składnik aktywów, z nadzieją na osiągnięcie zysku, gdy wartość osiągnie środkową wstęgę.

W obu tych sytuacjach nie ma gwarancji, że ceny odwrócą się tylko dlatego, że są zbyt niskie lub zbyt wysokie, a Ty możesz utknąć na jednym niewłaściwym ruchu. Aby uzyskać dodatkowe potwierdzenie, warto przyjrzeć się formacjom świecowym i innym wskaźnikom.

Bollinger Bands® Volatility

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3