Handel interwałowy – Najlepsze strategie handlowe

Chcesz dowiedzieć się, czym jest handel interwałowy? Czy warto handlować w oparciu o ramy czasowe, czy lepiej bez nich? Jaki jest najlepszy sposób wykorzystania ram czasowych w swojej strategii handlowej?
Jeśli to czytasz, prawdopodobnie w pewnym momencie zdarzyło Ci się zadać sobie te pytania! Mogą one być przytłaczające, ale nie martw się – jesteś w dobrych rękach!   

Nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o wykorzystywaniu ram czasowych. Wkrótce handel interwałowy stanie się dla Ciebie tak prosty, że będziesz handlować niczym mistrz!   

Time frame trading banner

Czym jest handel interwałowy?

Zacznijmy od podstaw – czym dokładnie jest handel interwałowy? Strategia handlowa wykorzystująca ramy czasowe to rodzaj strategii, w ramach której traderzy śledzą aktywa, takie jak papiery wartościowe, w kilku różnych ramach czasowych. Mogą one być tak krótkie, na przykład wynoszące kilka minut, lub długie – wynoszące nawet kilka tygodni. 

Załóżmy, że trader zainteresowany aktywem A będzie korzystał z tego typu strategii, analizując składnik aktywów A w różnych ramach czasowych. Będzie on przyglądać się większemu trendowi na wykresie 1–godzinnym (pośrednie ramy czasowe) – i poszuka zmiany ceny poza typowym zakresem aktywów na krótszym wykresie 5-minutowym (krótkoterminowe ramy czasowe), aby zadecydować, czy warto otworzyć transakcję.   

Kluczowe wnioski: 

tick

Handel interwałowy to technika, w ramach której traderzy identyfikują potencjalne punkty wejścia/wyjścia w oparciu o ramy czasowe różnych wykresów.  

tick

Jeden przedział czasowy może ujawnić informacje, których inny nie jest w stanie.  

tick

Skuteczny handel interwałowy wymaga analizy kilku różnych ram czasowych. 

Handel w oparciu o strategię wykorzystującą ramy czasowe może być skomplikowany – wymaga analizy kilku różnych ram czasowych. Dlatego też strategia ta znana jest również jako technika wielu ram czasowych.  

Traderzy powinni przygotować się na straty, jeśli ceny aktywów zmienią się w kierunku przeciwnym do ich oczekiwań. Powinni oni również zapoznać się ze wskaźnikami technicznymi, takimi jak średnie kroczące, poziomy wsparcia i oporu, wskaźnik siły względnej (RSI) i inne wzorce wykresów.

Niektóre z najczęściej używanych ram czasowych to: 

1
minuta

5
minut

10
minut

15
minut

30
minut

60
minut

4
godziny

24
godziny

7
dni

Time frames

Chociaż ramy czasowe wydają się dość proste, trzeba być świadomym związanego z nimi ryzyka.Otwieranie i zamykanie pozycji w ten sposób może generować bardzo pomyślnie wyniki, jednak zawsze istnieje ryzyko poniesienia strat, jeśli rynek nie będzie poruszać się na Twoją korzyść. Traderzy muszą być również świadomi wpływu wiadomości rynkowych i innych czynników zewnętrznych wpływających na cenę aktywów, przeprowadzając swoje badania i zachowując dyscyplinę, jak w przypadku obierania jednej ze strategii handlu w oparciu o momentum (dla tych, którzy zastanawiają się, czym jest handel momentum – są to strategie, które obejmują wykorzystanie dynamiki aktywów na swoją korzyść ).  

Jeśli chodzi o korzystanie z ram czasowych, technika ta może być najlepsza zarówno dla handlu pozycjami długoterminowymi,jak i krótkoterminowymi.

Chcesz wiedzieć dokładnie, co to takiego? Czytaj dalej! 

Strategia handlu pozycjami długoterminowymi

Czym więc dokładnie jest strategia handlu pozycjami długoterminowymi? W najprostszej formie jest to sytuacja, w której kupujesz aktywa i utrzymujesz je przez dłuższy czas, nawet kilka tygodni, miesięcy lub lat. Ten wydłużony okres daje Ci szansę na większy zysk, ale jednocześnie zwiększa też ryzyko. Ponieważ traderzy utrzymują swoje pozycje otwarte dłużej niż w przypadku innych strategii, ich długoterminowa taktyka zapewnia im większą ekspozycję na zmienność rynku, a w rezultacie może czasami skutkować wyższym indywidualnym ryzykiem handlowym. 

Niemniej jednak, nawet jeśli długoterminowy charakter tej taktyki może czasami sprawiać, że transakcje stają się bardziej ryzykowne, ma ona również swoje zalety. Po pierwsze: trendy cenowe mogą stać się bardziej oczywiste w dłuższym okresie czasu. Co więcej, podczas gdy trader utrzymuje aktywa przez dłuższy czas, na rynku mogą wystąpić większe ruchy cen, co daje możliwość wygenerowania większego zysku. 

Chcesz dowiedzieć się, jak? Przejdźmy więc do szczegółów strategii długoterminowych pozycji! Po pierwsze: handlując kontraktami na różnice kursowe (CFD), musisz przeprowadzić badania rynku i wybrać odpowiedni instrument finansowy. Następnie musisz zdecydować, czy uważasz, że ma on potencjał wzrostu, czy spadku. Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę podstawy aktywów na dwóch poziomach: 

 • Jeśli chodzi o firmę, z której pochodzą aktywa – weź pod uwagę jej przychody, zyski, zadłużenie i przepływy pieniężne. 
 • Jeśli chodzi o ogólną gospodarkę – weź pod uwagę wzrost PKB całej gospodarki, stopę bezrobocia i stopę inflacji. 

Jeśli zdecydujesz, że wartość wybranego przez Ciebie instrumentu finansowego wzrośnie, musisz kupić kontrakt CFD w odpowiednich ramach czasowych. Jeśli uważasz, że cena Twojego aktywa spadnie, przygotuj się do sprzedaży wybranego kontraktu CFD i zajmij krótką pozycję.  

Long Term Position Trading chart

Kiedy już wykonasz swój ruch, nie możesz całkowicie ignorować krótkoterminowych wahań rynku, ponieważ mogą one wskazywać na wiele zmian w długoterminowym trendzie, a nawet mogą spowodować osiągnięcie poziomów stop out. Gdy zajmujesz pozycję długą (dokonujesz zakupu), a wartość aktywa wzrasta tak bardzo, że możesz osiągnąć pożądany zysk z jego wartości, potraktuj to jako swój punkt wyjścia. Podobnie, jeśli decydujesz się na krótką pozycję (sprzedaż), gdy wartość aktywa spada tak bardzo, że osiągasz z niego pożądany zysk, po raz kolejny potraktuj to jako punkt wyjścia.  

Aby znaleźć najlepsze ramy czasowe podczas handlu kontraktami CFD:

tick

Skanuj rynki w poszukiwaniu dobrej okazji do kupna lub sprzedaży kontraktu. Wykazać się cierpliwością. Cierpliwość jest cnotą, szczególnie podczas otwierania i zamykania pozycji obejmujących kontrakty CFD. Musisz poczekać na najlepszy moment do działania. 

tick

Bądź zawsze na bieżąco. Przez cały czas utrzymywania kontraktu musisz monitorować jego wyniki, ponieważ cena może zmienić się w kierunku przeciwnym do oczekiwanego.  

tick

Zbierz ziarno, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Wykaż się cierpliwością, ponieważ tylko dzięki niej odniesiesz sukces – naucz się rezygnować ze swoich aktywów, gdy zachodzi taka potrzeba. 

Taktyka handlu pozycjami długoterminowymi: Zalety i wady 

Zalety taktyki handlu pozycjami długoterminowymi 

Wady taktyki handlu pozycjami długoterminowymi 

Mniej stresu dla traderów: W przeciwieństwie do taktyk krótkoterminowych, w przypadku taktyki obejmującej pozycje długoterminowe traderzy nie muszą stale obserwować swoich transakcji. Zapewnia to traderom spokojniejsze doświadczenie. 

Ograniczone możliwości: Traderzy, którzy inwestują swój czas w tę taktykę, są ograniczeni liczbą dostępnych możliwości, ponieważ istnieje mniej długoterminowych trendów niż krótkoterminowych wahań.  

Większa elastyczność: Traderzy z napiętym harmonogramem docenią to, że za pomocą tej taktyki muszą zainwestować w obserwowanie swoich transakcji o wiele mniej czasu, dzięki czemu mogą spożytkować zyskane chwile na inne czynności. 

Zablokowany kapitał: Korzystając z tej taktyki, trader musi utrzymywać pozycje otwarte przez długi czas, blokując swój kapitał.  

Zmniejszona zmienność: Taktyka pozycji długoterminowych może pomóc zrównoważyć straty i zmniejszyć zmienność, ponieważ trend rynkowy staje się wyraźniejszy, gdy patrzy się na niego z dystansu. 

Opóźnione wyniki: Ponieważ w przypadku tej taktyki pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas, zwroty nie będą przyznawane tak szybko, jak w przypadku innych metod.  

Strategia handlu pozycjami krótkoterminowymi 

Strategia handlu pozycjami krótkoterminowymi jest najlepszym narzędziem dla inwestorów, którzy chcą osiągnąć szybki zysk.  

Metoda pozycji krótkoterminowych jest dość prosta: w przeciwieństwie do inwestowania długoterminowego, handel krótkoterminowy obejmuje otwieranie pozycji trwających od kilku sekund do kilku dni w celu osiągnięcia szybkich zysków z wahań rynkowych. Chociaż wymaga to pewnego poziomu wiedzy i doświadczenia, handel krótkoterminowy jest z pewnością wart wysiłku.  

Uważnie monitorując rynki i identyfikując kluczowe wskaźniki techniczne, inwestorzy mogą wykorzystać te wahania i osiągnąć zyski w stosunkowo krótkim czasie. To zwinne podejście pozwala traderom szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych i wykorzystywać pojawiające się możliwości. Taktyka ta może być ryzykowna, ponieważ inwestorzy mają mniej czasu na reakcję na nieprzewidywalny charakter rynku, co stwarza warunki do podejmowania błędnych decyzji. Jeśli jednak włożysz w to trochę wysiłku, może to być świetny sposób na osiągnięcie zysku. Brzmi nieźle, prawda? 

Od czego więc zacząć? Od zapoznania się z rynkiem i interesującymi Cię aktywami. Musisz zbadać aktywa, które zwróciły na siebie Twoją uwagę, jak również przyjrzeć się ich trendom, aby poznać ich wyniki w określonym przedziale czasowym. Da Ci to również wgląd w to, jak wybrane aktywa mogą reagować na określone wydarzenia. Pamiętaj jednak, aby wiedzieć, kiedy się przestać. Jeśli będziesz mieć już wystarczająco dużo informacji, możesz zacząć formułować najlepszą strategię i zacząć działać. 

Warto też mieć oko na rynek i sentyment rynkowy. Jeśli nastawienie na rynku jest niedźwiedzie lub ,bycze, pamiętaj, aby odpowiednio dostosować swoją strategię dotyczącą pozycji krótkoterminowych.    

Pamiętaj też, aby zawsze używać zleceń stop-loss. Pomoże Ci to zabezpieczyć się, gdy aktywa niespodziewanie zmienią kierunek. 

stopLoss order

Taktyka handlu pozycjami krótkoterminowymi: Zalety i wady 

Zalety handlu pozycjami krótkoterminowymi

Wady handlu pozycjami krótkoterminowymi 

Szybsze zyski: W przypadku handlu dziennego (interday) traderzy mogą otrzymywać zyski tego samego dnia. 

Ryzyko związane z gwałtownym wzrostem cen akcji („short squeeze): Gdy cena akcji na krótkich pozycjach zaczyna rosnąć, może to wywołać short squeeze. Skutkuje to znacznymi stratami dla krótkoterminowych sprzedawców, którzy doświadczają wzrostu cen i są zmuszeni do zamknięcia swoich pozycji poprzez ich sprzedaż po wyższych cenach.   

Krótkotrwałe ryzyko: Jako że handel pozycjami krótkoterminowymi trwa tylko przez krótki czas, jeśli popełnisz błąd, możesz go szybko skorygować i wykorzystać swój kapitał do ponownego zainwestowania w bardziej dochodowe aktywa.

Odpowiednie rynki: Traderzy mogą czerpać zyski z taktyki krótkoterminowej tylko wtedy, gdy znajdą odpowiedni rynek z dużymi ruchami cen i krótkoterminowymi trendami. Zastosowanie tego planu na rynkach, które są bardziej stabilne i mniej podatne na nagłe wahania cen (takich jak obligacje), utrudnia osiągnięcie zysku. 

Zwiększona płynność rynku: Otwieranie i zamykanie pozycji w krótkim terminie za pomocą tej taktyki może pomóc zwiększyć płynność rynku, ponieważ więcej kupujących i sprzedających handluje w krótszych ramach czasowych.  

Ograniczona analiza: Ze względu na krótsze ramy czasowe traderzy mają dostęp do ograniczonej analizy, jaką mogą przeprowadzić podczas badania interesujących ich aktywów. Może to skutkować błędnymi ocenami wartości aktywów i wykonywaniem nieprawidłowych ruchów na rynku.   

Który przedział czasowy wybrać? 

Podczas otwierania i zamykania pozycji przy użyciu strategii handlu interwałowego najważniejszą decyzją, jaką podejmiesz, jest wybór najlepszych ram czasowych. Może to być trudna decyzja, ze względu na którą poczujesz się niczym między młotem a kowadłem. Nie musisz się jednak martwić: wyjaśnimy Ci wszystko i pomożemy Ci wybrać najlepsze dla siebie ramy czasowe! 

Jak długi powinien być zatem wybrany przez Ciebie przedział czasowy? Cóż, istnieje kilka przedziałów czasowych, spośród których możesz wybierać, ale wszystkie są używane do śledzenia jednego z trzech głównych trendów. Rozłóżmy je na czynniki pierwsze:  

 1. Trendy główne są analizowane w szerszych ramach czasowych, które trwają kilka dni lub tygodni. 

 2. Trendy pośrednie są analizowane w ramach czasowych trwających 1 lub 4 godziny. 

 3. Trendy krótkoterminowe są analizowane w krótszych ramach czasowych, które trwają 1 minutę lub 15 minut.  

Nowi traderzy uważają, że najlepsze są strategie krótkoterminowe. Nie zawsze jednak tak jest. Weźmy pod uwagę następujący hipotetyczny scenariusz, który to przedstawia. Załóżmy, że trader jest zainteresowany aktywami B. Patrząc na krótkoterminowe wyniki aktywów, wydaje się, że aktywa B tracą na wartości. Patrząc jednak na główny trend aktywów B, ich wartość rośnie.          

Time frame traders

Traderzy interwałowi biorą udział w swing tradingu, day tradingu, i handlu pozycjami. Zobaczymy, czym one są! 

Handel wahadłowy (swing trading) 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, swing trading jest jednym ze sposobów wykorzystania strategii handlu interwałowego, w ramach której musisz utrzymywać pozycję przez wystarczająco długi czas, aby wykorzystać wahania rynku. Pozycje są zazwyczaj utrzymywane przez kilka dni lub tygodni, zanim zostaną zamknięte, więc cierpliwość odgrywa tu kluczową rolę. Swing traderzy muszą również być w stanie identyfikować trendy i kierunki rynkowe.

Swing trading jest zasadniczo sposobem otwierania i zamykania pozycji na rynkach z perspektywą krótko- i średnioterminową. Ogólnie uważa się, że jest to forma handlu, w ramach której inwestycje kupuje i sprzedaje się w szybszym tempie niż w przypadku scenariusza „kup i trzymaj”, gdzie pozycje są utrzymywane nawet przez lata. Swing traders wykorzystują analizę techniczną i wykresy aby identyfikować najlepsze wzorce i trendy w ruchach cen w perspektywie krótkoterminowej. Te cenne informacje mogą z kolei pomóc im w podejmowaniu szybszych decyzji o zakupie lub sprzedaży podczas handlu. Korzystają oni również z wartości stopów kroczących („trailing stops”) i innych technik zarządzania ryzykiem, aby chronić swoje zyski i ograniczać straty.  

Jedną z zalet tej strategii jest to, że można ją stosować w każdym środowisku rynkowym. Niezależnie od tego, czy rynki poruszają się w górę, czy w dół, tacy traderzy mogą wykorzystać z wahań, aby osiągać zyski. Ten rodzaj handlu jest również uważany za mniej ryzykowny niż day trading, ponieważ pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas niż w przypadku handlu jednodniowego (transakcje swingowe mogą być utrzymywane przez tygodnie lub miesiące, podczas gdy transakcje dzienne są zamykane w ciągu tego samego dnia). Zmniejsza to liczbę otwieranych transakcji i wielkość kapitału narażonego na rynki.  

Swing Trading strategy

Strategia swing tradingu nie jest dla każdego. Potrzeba dużo cierpliwości i dyscypliny, aby utrzymywać pozycję przez kilka dni lub tygodni. Istnieje również ryzyko utraty potencjalnych zysków, jeśli pozycja jest utrzymywana przez zbyt długi czas, ponieważ taktyka ta ma być krótko- bądź średnioterminowa. Co więcej, traderzy swingowi muszą dobrze rozumieć analizę techniczną i wykresy, aby zidentyfikować najlepsze punkty wejścia i wyjścia.  

Stosując odpowiednie techniki zarządzania ryzykiem i umiejętności analizy technicznej, traderzy mogą wykorzystywać wahania rynkowe, aby osiągać potencjalne zyski. Chociaż nie jest to strategia dla każdego, może być najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy są gotowi poświęcić czas i włożyć wysiłek w to, aby nauczyć się umiejętności wymaganych do odniesienia sukcesu. 

Swing trading i najlepsze ramy czasowe 

amy czasowe dla swing tradingu mogą wahać się od krótkich (1-4 dni) po średnie (1-4 tygodnie). 

Traderzy krótkoterminowi szukają szybkich zysków i często korzystają z wykresów śróddziennych, aby zidentyfikować najlepsze okazje.  

Traderzy średnioterminowi mogą korzystać z wykresów dziennych w celu identyfikacji trendów długoterminowych.   

 

Handel wahadłowy (swing trading)

Wykres ram czasowych

Codziennie

Badanie

Co tydzień

Potrzebny czas

2-3 godziny/tydzień

Czas przed ekranem

30-60 minut/dzień

Okres utrzymywania

Dni

Współczynnik sukcesu

60-70%

Stosunek ryzyka do zysku

0,5/1,5

Najlepsza grupa docelowa

Posiadacze pracy w pełnym wymiarze godzin

Day trading (handel dzienny) 

Jeśli chodzi o strategię day tradingu jednym z największych zagrożeń jest to, że możesz otworzyć pozycję w ostatniej chwili przed zamknięciem rynku z możliwością jej zamknięcia dopiero następnego dnia.  

Dlatego ważne jest, aby otworzyć transakcję z myślą o wykonalnej strategii jej zamknięcia. Warto także być przygotowanym na szybkie obcięcie strat, jeśli wynik transakcji okaże się niezbyt dobry. 

Oprócz ryzyka utrzymywania stratnej pozycji przez noc, istnieją też inne zagrożenia związane z tą strategią handlu interwałowego. Obejmują one koszty związane z kupnem i sprzedażą aktywów oraz ryzyko związane z otwieraniem i zamykaniem pozycji z depozytem zabezpieczającym. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę podczas handlu dziennego. 

Day Trading strategy

Korzyści płynące z tej strategii czasowej mogą być znaczące, jeśli odniesiesz sukces. Traderzy, którzy korzystają z tej strategii handlu interwałowego, mogą potencjalnie osiągnąć duże zyski z zaledwie jednej transakcji. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ta metoda handlu z wykorzystaniem ram czasowych jest wysoce ryzykowna i nie sprawdzi się u każdego. Zanim zaczniesz, ważne jest, aby przeprowadzić badania i zrozumieć ryzyko oraz korzyści związane z tą strategią handlu interwałowego. 

Day trading i najlepsze ramy czasowe 

DHandel dzienny często odbywa się w różnych ramach czasowych – może to być handel śróddzienny, czyli tak zwany „intraday” (4-6 godzin) a nawet ultra krótki (scalping), czyli trwający zaledwie kilka minut.  

Traderzy śróddzienni dążą do wykorzystania krótkoterminowych ruchów cen i zazwyczaj nie utrzymują pozycji przez noc.  

Scalperzy próbują przechwytywać niewielkie zyski z niewielkich ruchów cen na rynkach. Traderzy, którzy korzystają z tej metody, często decydują się na analizę techniczną w celu zidentyfikowania krótkoterminowych okazji, jak również mogą korzystać z analizy fundamentalnej, aby uzyskać wgląd w podstawową siłę papieru wartościowego.  

 

Day trading (handel dzienny)

Wykres ram czasowych

Minuty

Badanie

Codziennie

Potrzebny czas

4-6 godzin/tydzień

Czas przed ekranem

Godziny

Okres utrzymywania

Minuty-godziny

Współczynnik sukcesu

50%

Stosunek ryzyka do zysku

0,8/1

Najlepsza grupa docelowa

Traderzy pracujący w pełnym wymiarze godzin

Day trading może być stresującym i czasochłonnym zajęciem, więc upewnij się, że rozumiesz ryzyko i rynki, które składają się na Twój handel  

Handel pozycyjny 

Podczas gdy day trading obejmuje kupno i sprzedaż papierów wartościowych w ciągu jednego dnia, handel pozycyjny jest strategią długoterminową, w ramach której traderzy utrzymują inwestycje przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Łącząc tę metodę ze strategią handlu wykorzystującego wiele ram czasowych, inwestorzy pozycyjni mogą analizować różne ramy czasowe (takie jak wykresy dzienne, tygodniowe lub miesięczne), aby ocenić większy trend i podejmować bardziej świadome decyzje handlowe w dłuższej perspektywie. 

Handel pozycyjny jest również najlepszą strategią czasową dla tych, którzy nie chcą być stale przyklejeni do ekranu, ponieważ pozwala traderom na bardziej zrelaksowane podejście. Co więcej, metoda ta jest dobrą opcją dla tych, którzy są stosunkowo nowi w otwieraniu i zamykaniu pozycji, ponieważ umożliwia traderom zdobycie doświadczenie bez narażania się na zbyt duże ryzyko. 

W przeciwieństwie do innych strategii czasowych handel pozycyjny pozwala traderom na wykorzystanie większych ruchów na rynku i czerpanie korzyści ze złożonego efektu wielokrotnych zmian cen. Dzieje się tak, ponieważ traderzy utrzymują pozycje w oparciu o dłuższe ramy czasowe.     

Position trading strategy

Jak pokazuje powyższy rysunek, w tym konkretnym scenariuszu handel pozycyjny wymaga mniejszego ryzyka i czasu niż swing trading. Wynagrodzenie jest jednak również mniejsze. Aby uzyskać wysokie zyski, traderzy muszą wybrać taktykę wyższego ryzyka. 

Handel pozycyjny nie jest pozbawiony ryzyka. Traderzy powinni być świadomi możliwości poniesienia strat, jeśli rynek będzie poruszać się przeciwko nim. Powinni oni też stosować odpowiednie techniki zarządzania ryzykiem, takie jak zlecenia stop-loss, aby móc zminimalizować straty. 

Ogólnie rzecz biorąc, handel pozycyjny jest najlepszą strategią czasową dla tych, którzy szukają podejścia długoterminowego o niższym ryzyku. Pozwala to traderom skorzystać z większych ruchów i wykorzystać efekt kumulacji wielu ruchów cen.

Najlepsze ramy czasowe dla handlu pozycyjnego 

Wybór odpowiednich ram czasowych odgrywa kluczową rolę w handlu pozycyjnym. Gdy transakcje w handlu pozycyjnym są utrzymywane przez kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat, tworzenie długoterminowych ram czasowych jest najlepszym wyborem.

Analizując wykresy tygodniowe lub miesięczne, traderzy mogą uzyskać kompleksowy obraz ogólnych trendów rynkowych. Ta długoterminowa perspektywa skutecznie wygładza krótkoterminowe wahania cen, które w przeciwnym razie mogłyby zaciemnić osąd lub prowadzić do przedwczesnych decyzji.  

 

Handel pozycyjny

Wykres ram czasowych

Codziennie

Badanie

Co tydzień

Potrzebny czas

2-3 godziny/tydzień

Czas przed ekranem

30-60 minut/dzień

Okres utrzymywania

Tygodnie-miesiące

Współczynnik sukcesu

70%

Stosunek ryzyka do zysku

1-5

Najlepsza grupa docelowa

Traderzy pracujący w pełnym wymiarze godzin

Koncentrując się na długoterminowych ramach czasowych, traderzy mogą zmniejszyć swoje ryzyko i zobaczyć bardziej stabilne oraz trwałe wzorce rynkowe. Zapewniają one solidną podstawę do podejmowania decyzji, co czyni je narzędziem o bardziej cierpliwym, strategicznym podejściu do handlu pozycyjnego. 

Handel na rynkach i ramy czasowe 

Najpopularniejsze rynki do otwierania i zamykania pozycji z ramami czasowymi to akcje, forex, kryptowaluty i towary.

Akcje: Możesz wykorzystać technikę ram czasowych jako część swojej strategii kupna i sprzedaży akcji. Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje tego samego dnia lub trzymać je przez dłuższy czas. W ten sposób są w stanie wykorzystać wahania cen i czerpać korzyści z trendów rynkowych. 

Forex: Handel interwałowy jest bardzo popularną strategią forex. Na rynku forex inwestorzy mogą kupować i sprzedawać waluty w oparciu o aktualny kurs wymiany. Pozwala to im na wykorzystanie krótkoterminowych ruchów cen, a także spekulowanie na przyszłych kursach wymiany. 

Kryptowaluty: Kryptowaluty to kolejny popularny rynek do handlu interwałowego. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin, doświadczyły ekstremalnych wahań cen w ciągu ostatnich kilku lat. W oparciu o te krótkoterminowe ruchy cen inwestorzy mogą czerpać korzyści ze zmienności rynku kryptowalut i maksymalizować swoje zyski. 

Towary: Rynki towarowe są kolejnym rynkiem, na którym handel w interwałowy może być wykorzystywany przez cały czas. Rynki towarowe to rynki, na których inwestorzy kupują i sprzedają towary, takie jak złoto czy ropa naftowa. Rynki towarowe mogą być niestabilne, więc otwieranie i zamykanie pozycji z ramami czasowymi może być stosowane do wykorzystania krótkoterminowych ruchów cen. 

Common Markets

Akcje 

Handel interwałowy jest ważny z punktu widzenia inwestorów na rynku akcji, ponieważ rynek ten jest znacznie większy i bardziej zmienny niż inne rynki. Day traderzy dążą do tego, aby handlować w ciągu kilku minut lub godzin, co wymaga innych strategii niż w przypadku swing traderów, którzy mogą być zainteresowani handlem w ciągu kilku dni lub tygodni. Inwestorzy długoterminowi mogą chcieć utrzymywać akcje przez miesiące lub lata, a to wymaga własnych, unikalnych strategii. 

Timeframe trading in stock market

Muszą więc mieć świadomość tego, że różne ramy czasowe wymagają różnych taktyk. Aby opracować inne podejście, mogą zastanowić się, jak duże ryzyko chcą podjąć i jakie zasoby są dla nich dostępne. Traderzy powinni jednak zachować ostrożność – niewłaściwe ramy czasowe mogą być dużym błędem. 

Forex

Rynek forex to doskonała platforma do handlu interwałowego. Otwarty 24 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu rynek forex daje traderom możliwość wypróbowania różnych ram czasowych, które oferują im różne warunki rynkowe. Zmienność i płynność rosną w godzinach szczytu, umożliwiając inwestorom forex korzystanie z krótszych ram czasowych. Z kolei powolne godziny handlu są idealne dla dłuższych ram czasowych, ponieważ inwestorzy forex mogą szukać trendów i identyfikować potencjalne punkty wejścia i wyjścia. 

Forex Market Sessions

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rynek forex: wiadomości gospodarcze i wydarzenia polityczne na całym świecie – od nowej polityki rządu po wojnę. Interesując się określoną walutą na rynku forex, musisz znać czynniki wpływające na jej wartość, aby móc wybrać odpowiedni przedział czasowy. Możesz skorzystać z narzędzi analizy technicznej, takich jak formacje wykresów i wskaźniki techniczne, aby zidentyfikować najlepsze możliwe punkty wejścia i wyjścia. 

Istnieje wiele sposobów, w jakie możesz handlować w oparciu o ramy czasowe na rynku forex. Dostosuj swoje podejście do rynku forex, biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia, a bez wątpienia znajdziesz ramy czasowe, które będą pasować do Twojej strategii i tolerancji ryzyka. Mając to na uwadze, zaczniesz podejmować świadome i zyskowne decyzje handlowe na rynku forex w mgnieniu oka. 

Kryptowaluty 

Rynek kryptowalut to zupełnie inna bestia. Nie jest on Twoją tradycyjną przestrzenią do handlu – tak, charakteryzuje się dużą zmiennością, ale (co ważniejsze) nie ma scentralizowanej kontroli. Rynki kryptowalut są otwarte 24/7. Dlatego też traderzy muszą monitorować rynek pod kątem wszelkich zmian i zadziałać w odpowiednim czasie, aby uzyskać właściwy wynik.  

Jak jednak możesz sobie wyobrazić, łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Rynek kryptowalut może zmienić się w mgnieniu oka bez żadnego ostrzeżenia. Dodaj do tego brak regulacji, a otrzymasz nieprzewidywalny rynek, na którym trudno jest się zabezpieczyć. 

Timeframe trading in crypto market

Na rynku kryptowalut nadal możesz jednak handlować z ramami czasowymi. Po prostu musisz dać z siebie 110%, wykazując się podejściem, które jest nieco bardziej wyrafinowane niż na innych rynkach. Zachowaj czujność, reaguj w odpowiednim czasie i stosuj silną strategię zarządzania ryzykiem, a wszystko będzie dobrze! Musisz też zbadać najlepsze dostępne waluty i zrozumieć podstawy rynku kryptowalut. Zrób to, a Twoje szanse na sukces podczas otwierania i zamykania pozycji z ramami czasowymi na rynku kryptowalut prawdopodobnie wzrosną. 

Towary 

Handel interwałowy na rynku towarów różni się od handlu na pozostałych rynkach. Należy pamiętać, że towary to aktywa fizyczne, co oznacza, że ich ceny są bardziej wrażliwe na podaż i popyt niż na innych rynkach. Te większe wahania cen i zwiększona zmienność mogą utrudniać przewidywanie krótkoterminowych ruchów cen.  

Timeframe trading in commodity market

Spekulacja jest kolejnym kluczowym czynnikiem, który powoduje duże wahania cen w krótkim czasie. Im więcej traderów spekuluje, tym więcej pozycji jest otwieranych i zamykanych, co skutkuje wysoką płynnością rynku towarowego, ponieważ wiadomości mogą powodować szybkie zmiany cen. 

Jaka jest kolejna przeszkoda w dokładnym przewidywaniu trendów, zwłaszcza tych długoterminowych? Polityka i wydarzenia na świecie. Zawsze miej je na uwadze, ponieważ mają one bardzo silny wpływ na rynek towarów. Coś tak prostego jak schemat pogodowy może mieć ogromny wpływ na podaż i popyt określonego towaru, powodując wzrost lub spadek jego ceny. Istnieje mniejsza szansa na wystąpienie ważnego zdarzenia podczas otwierania lub zamykania pozycji w 1- lub 5-minutowym przedziale czasowym. Jeśli jednak chodzi o dłuższe okresy, wszystko to drastycznie się zmienia.   

Dokładne przewidywanie kierunku rynku nigdy nie jest łatwe, a szeroka gama dostępnych towarów i różnych rodzajów kontraktów – sama natura rynku – czyni to jeszcze trudniejszym.  

Ogólnie rzecz biorąc, handel interwałowy na rynku towarowym różni się od handlu na innych rynkach ze względu na różnorodność czynników wpływających na rynek.  

Podsumowanie 

Co to wszystko dokładnie oznacza? Podsumowując: wybór ram czasowych w handlu jest bardzo ważny. Odgrywa on istotną rolę w trzech głównych rodzajach handlu: swing tradingu, day tradingu i handlu pozycyjnym. Wybór odpowiedniego przedziału czasowego pomaga traderom wyznaczyć najlepsze momenty do handlu i podejmować mądrzejsze decyzje. Korzystając z tych strategii, możesz poradzić sobie z falą nieprzewidywalnych wyników na rynku, zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie większych zysków i zmniejszyć ryzyko towarzyszące handlowi. 

To powiedziawszy, to, jak dobrze działają te ramy czasowe, może naprawdę zależeć od przedmiotu handlu. Na przykład: rynek forex zachowuje się inaczej i wiąże się z innym ryzykiem niż handel akcjami lub towarami. Jako traderzy musimy być tego świadomi. Swing trading, który analizuje krótko- i średnioterminowe zmiany akcji, jest nieco łatwiejszy dla początkujących. Day trading wymaga jednak umiejętności osiągania szybkich zysków z transakcji w ciągu tego samego dnia. Z kolei handel pozycyjny wymaga długoterminowej perspektywy i silnej strategii zarządzania ryzykiem. 

Dzięki postępowi technologicznemu traderzy mogą pracować z kilkoma ramami czasowymi jednocześnie, co daje szersze zrozumienie trendów rynkowych i sprawia, że wybór najbardziej odpowiednich ram czasowych jest mniej zniechęcający. Zamiast pocić się nad wyborem „właściwego” przedziału czasowego, chodzi o zrozumienie, jak korzystać z kombinacji przedziałów czasowych, aby uzyskać pożądane wyniki. Niezależnie od tego, czy chodzi o akcje, forex, kryptowaluty czy towary, upewnij się, że rozumiesz zawiłości każdego rynku i odpowiednio dostosuj swoje strategie. 

Każdy rodzaj handlu wiąże się z własnymi korzyściami i wyzwaniami. Swing trading może być mniej ryzykowny niż day trading, ale z pewnością wymaga sporej dawki cierpliwości i samokontroli. Day trading może oferować duże zyski, ale wiąże się z wysokim ryzykiem. Handel pozycyjny, choć mniej ryzykowny, na dłuższą metę wymaga zaangażowania i dogłębnego zrozumienia trendów rynkowych. 

Chociaż prawdą jest, że strategie ram czasowych mogą pomóc Ci zwiększyć potencjalne zyski i zminimalizować ryzyko związane z handlem, pamiętaj, że nie ma żadnej gwarancji. Odrabianie pracy domowej, ciągłe uczenie się i otwartość na zmiany są kluczem do odniesienia sukcesu na każdym rynku. 

Sukces strategii wykorzystującej ramy czasowe zależy tak naprawdę od Twojego zrozumienia rynku, stylu handlu, poziomu ryzyka, jakie możesz podjąć, a także umiejętności stosowania analizy technicznej i technik zarządzania ryzykiem. Tak więc, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na swing trading, day trading czy handel pozycyjny, opanowanie zrozumienia i wykorzystania strategii ram czasowych ma kluczowe znaczenie dla realizacji Twoich celów handlowych. 

Happy Trader

Zawsze pamiętaj, aby używać przedziału czasowego pasującego do Twojego planu.  

Z odpowiednim przedziałem czasowym, strategią oraz odrobiną szczęścia Ty również możesz stać się odnoszącym sukcesy traderem. Powodzenia! 

Chcesz dowiedzieć się, czym jest handel interwałowy? Czy warto handlować w oparciu o ramy czasowe, czy lepiej bez nich? Jaki jest najlepszy sposób wykorzystania ram czasowych w swojej strategii handlowej?
Jeśli to czytasz, prawdopodobnie w pewnym momencie zdarzyło Ci się zadać sobie te pytania! Mogą one być przytłaczające, ale nie martw się – jesteś w dobrych rękach!   

Nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o wykorzystywaniu ram czasowych. Wkrótce handel interwałowy stanie się dla Ciebie tak prosty, że będziesz handlować niczym mistrz!   

Często zadawane pytania 

Najlepsze ramy czasowe dla swing tradingu wynoszą zazwyczaj od jednego do kilku dni, a czasami nawet kilka tygodni. Swing traderzy wykorzystują analizę techniczną i formacje wykresów, aby znaleźć transakcje o wyższym prawdopodobieństwie sukcesu. Często korzystają również z 4-godzinnych i dziennych ram czasowych, aby zidentyfikować najlepsze możliwe okazje handlowe. 

Ogólnie za najlepsze ramy czasowe dla tej strategii uważa się pierwsze dwie-trzy godziny po otwarciu rynku. W tym czasie wolumen jest zwykle najwyższy, co powoduje wahania cen i wiele możliwości dla traderów! 

Najlepszym momentem dla tej strategii jest zwykle okres od 15 minut do 1 godziny, co daje traderom odpowiednią ilość czasu potrzebną do wykrycia krótkoterminowych ruchów cen i wykorzystania wszelkich niewielkich zmian na rynku. Najlepsze ramy czasowe dla Twojej konkretnej strategii i tolerancji ryzyka mogą być jednak inne, więc upewnij się, że wybierasz te, które najbardziej Ci odpowiadają.   

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
 • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
 • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
 • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
 • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
 • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
 • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
 • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
 • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
 • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
 • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3