Kluczowe podmioty bankowe na rynkach finansowych

Dlaczego banki centralne są tak ważne: Banki centralne ustalają politykę monetarną dla swoich krajów, która bezpośrednio wpływa na stopy procentowe, a tym samym na ceny walut i inflację. Ich celem jest doprowadzenie do stabilności lokalnych walut, utrzymanie stabilnego wzrostu PKB, obniżenie bezrobocia i poprawa ogólnej kondycji krajowej gospodarki. Aby biznes mógł odnieść sukces, potrzebuje stabilnego środowiska gospodarczego, a biznes międzynarodowy jest szczególnie wrażliwy na ryzyko walutowe.

Do kilku ważnych aspektów zarządzania ryzykiem należą: ustawienie stop loss, wielkość pozycji, stosunek zysku do ryzyka oraz uwzględnienie innych opłat, takich jak spready czy koszty transakcji. Wszystkie te czynniki wpływają na stan konta tradera i stopę jego zysków.

Why Central Banks Matter

Trzech kluczowych influencerów bankowości

Rezerwa Federalna (Fed)

Rezerwa Federalna, bank centralny Stanów Zjednoczonych, istnieje od nieco ponad stu lat, a jej celem jest stworzenie stabilnego systemu finansowego dla kraju. Prezydent Wilson podpisał Ustawę o Rezerwie Federalnej w 1913 roku, powołując Fed do życia. Fed odpowiada za ustalanie polityki fiskalnej kraju, której celem jest wzrost gospodarki. Reguluje banki i inne kluczowe agencje finansowe. Jest zarządzany przez Radę, na czele której stoi przewodniczący. Obecnie przewodniczącą jest Janet Yellen, której kadencja trwa do lutego 2018 roku. Przewodniczy ona również Federalnemu Komitetowi Otwartego Rynku (FOMC). Traderzy na całym świecie uważnie obserwują komunikaty płynące z Fed, ponieważ mogą one mieć duży wpływ na rynki walutowe i CFD.

Europejski Bank Centralny (ECB)

Bank centralny Unii Europejskiej, EBC ma na celu utrzymanie stabilności cen w strefie euro i zwiększenie siły nabywczej wspólnej waluty – euro. Udziałowcami EBC jest 28 państw członkowskich UE. Bank ten został utworzony w 1998 r. i ma siedzibę we Frankfurcie. Obecnym prezesem Europejskiego Banku Centralnego jest Włoch Mario Drashi, który stoi na czele zarządu powoływanego przez Radę Europejską.

Bank Anglii (BOE)

Bank Anglii, zwany również „Firmą”,, jest bankiem centralnym Wielkiej Brytanii. Został założony w 1694 roku, kiedy to był w posiadaniu indywidualnych akcjonariuszy, jednak po II wojnie światowej w 1946 roku został znacjonalizowany. W 1998 roku stał się podmiotem publicznym, którego właścicielem jest Treasury Solicitor. To jedyny bank w Anglii i Walii, który ma prawo do emisji banknotów. W 2011 roku przejął wiodącą rolę w regulowaniu branży finansowej kraju. Gubernator BOE jest również Przewodniczącym Polityki Monetarnej Wielkiej Brytanii. Jego zadanie polega na przygotowywaniu polityki monetarnej dla królestwa oraz nadzorowanie polityki gospodarczej. Obecnie gubernatorem jest Kanadyjczyk, Mark Carney, pierwszy nie-Brytyjczyk powołany do tej roli. Został on mianowany przez ówczesnego kanclerza skarbu, George'a Osborne'a. Obecnym kanclerzem i podskarbim skarbu jest Philip Hammond. Odpowiada on za kwestie finansowe i gospodarcze na poziomie brytyjskiego gabinetu – podobnie jak minister finansów.

Rynki finansowe są napędzane przez wiele czynników, a niektóre banki centralne mają szerszy wpływ na globalną gospodarkę. Oto trzy z kluczowych czynników, z którymi inwestorzy powinni szczególnie się zapoznać i uważnie śledzić ich komunikaty.

Od czasu kryzysu z 2008 roku banki centralne na całym świecie próbowały wprowadzić bardziej nietypowe programy stymulacyjne, aby przywrócić gospodarki na właściwe tory. Rozluźniały politykę monetarną i wprowadzały środki takie jak luzowanie ilościowe, aby zwiększyć przepływ pieniądza w gospodarce i podnieść zaufanie konsumentów. Bardziej niż kiedykolwiek inwestorzy uważnie śledzą komunikaty i politykę banków centralnych w poszukiwaniu wskazówek na temat tego, w jaki sposób mogą one wpłynąć na rynki. Jeśli inwestujesz w konkretną walutę, towar lub indeks z danego kraju, może opłacać Ci się śledzenie strategii banku centralnego. Otrzymuj najnowsze aktualizacje dzięki Kalendarzowi Finansowemu easyMarkets..

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3