Czym jest psychologia handlu?

Gdy słyszysz "dyscyplina, kontrola emocjonalna i strategia" - jaki typ osoby przychodzi Ci na myśl? Jaka osoba przychodzi Ci na myśl jako pierwsza? Żołnierz? Jasne! Szachista? Absolutnie.

Gdy jednak jesteś na rynkach, a ceny wahają się intensywnie, te trzy rzeczy są kluczowe, aby uniknąć ryzyka i strat. Są one tak ważne, że mają swoją nazwę w leksykonie rynków finansowych: psychologia tradingu. Trzeba przyznać uczciwie, że temat ten jest o wiele bardziej rozbudowany, a zrozumienie go na początku handlu może odegrać znaczącą rolę między osiągnięciem celów handlowych a narażeniem się na niepotrzebne ryzyko. Sprawdźmy dokładnie o co chodzi.

Bez poślizgu

Transakcje są realizowane po cenie, którą widzisz na platformach easyMarkets, dzięki czemu nigdy nie będziesz zaskoczony zmianą spreadu w okresie wahań na rynku.

Sałe niskie spready

W ramach naszej Obietnicy przejrzystości cen, nasze spready nigdy nie ulegają zmianom podczas godzin handlowych, więc znasz koszty z góry.

Darmowy gwarantowany
Stop Loss

Chroń siebie i swoje otwarte transakcje przed niekontrolowanymi stratami. Standardowa funkcja na platformie easyMarkets na przeglądarkę oraz w aplikacji.

Ochrona przed
ujemnym saldem

Kolejny warunek oferowany jako standardowa funkcja na koncie (kontach), który zapewnia Ci ochronę podczas handlu.

Psychologia handlu

Handel pod wpływem emocji może być niebezpieczny. Gdy traderzy stają się przytłoczeni emocjami i impulsami, mogą zignorować swoją analizę oraz strategię i przekroczyć swój apetyt na ryzyko. Może to spowodować straty i narazić na ryzyko, którego można było uniknąć.

Co więcej, zgodnie z badaniami klinicznymi dotyczącymi korelacji między emocjami a handlem:

"Dane badań wskazują w szczególności, że osoby, u których reakcje emocjonalne na zyski i straty pieniężne były bardziej intensywne, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wykazywały znacznie gorsze wyniki handlowe, co sugeruje negatywną korelację pomiędzy udanym handlem a reaktywnością emocjonalną."

Strach i chciwość na rynkach finansowych: Badanie kliniczne Day Traderów

Autorzy: Andrew W. Lo, Dmitry V. Repin i Brett N. Steenbarger

Główne emocje, które powodują większość złych efektów psychologii tradingu to: Strach, Chciwość, Gniew/Zemsta

Psychologiczne bariery Skutecznego handlu

Strach

Strach zazwyczaj powoduje, że inwestor działa impulsywnie, gdy zmiany na rynkach są dla niego niekorzystne. Oto scenariusz do rozważenia: Twoja analiza pokazuje, że wartość instrumentu wzrośnie do końca dnia handlowego, ale w trakcie sesji cena zaczyna spadać. Zamiast podążać za analizą, zamykasz transakcję. Cena wraca do normy i zamyka się pozytywnie, zgodnie z Twoimi obliczeniami.

Chociaż nie powoduje to natychmiastowych strat, strach zmusił Cię do przedwczesnego zamknięcia pozytywnej transakcji, wbrew Twojej analizie.

Chciwość

Zazwyczaj strach jest reakcją na negatywne nastawienie, podczas gdy chciwość jest zazwyczaj motywowana nadmierną pewnością siebie. Rezultaty mogą być różne, ale wynik jest taki sam jak w strachu, tzn. odejście od strategii handlowej i narażenie się na ryzyko, którego można uniknąć. Przykładem chciwości może być trzymanie pozytywnej transakcji przez zbyt długi czas w nadziei na większy zysk. Następuje over-buy lub over-sell aktywa lub osiąga ono poziom wsparcia i oporu, odwracając ruch cenowy i anulując wszelkie potencjalne zyski.

Handel z zemstą

Po kolejnych stratnych transakcjach trader może być skłonny do przeprowadzenia pośpiesznych, nieplanowanych transakcji w celu odzyskania strat. Moja rada dla tego tego impulsu brzmi: nie rób tego. Pamiętaj, że jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie psychologii, jest posiadanie strategii, która bierze pod uwagę ogólny stosunek zysku do straty, a nie poszczególne transakcje. Chociaż dzień handlowy może okazać się nieopłacalny, jeśli ogólna aktywność handlowa będzie pozytywna przez określony czas, wtedy możesz uznać, że odnosisz sukces.

Nawet najlepsi traderzy/inwestorzy nie są nieomylni - rynki są nieprzewidywalne i podlegają wpływowi niezliczonych czynników, a czasami zrządzenie losu, wydarzenia lub polityka nie są po Twojej stronie.

Jak wspomnieliśmy powyżej, trzymanie się strategii handlowej może pomóc Ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka, ponieważ dobra strategia obejmuje stosunek ryzyka do zysku - tzn. jakiemu poziomowi ryzyka jesteś w stanie sprostać z przyjęciem potencjalnego zysku, biorąc pod uwagę wielkość konta i wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego Twojego portfolio.

Doskonała strategia może być niezwykle szczegółowa: tj. obejmować transakcje, które mają być zawarte, poziomy wejścia i wyjścia (w oparciu o analizę techniczną i analizę fundamentalną) oraz historyczne dane dotyczące transakcji. Bardzo trudno jest stworzyć cokolwiek bez planu - i to nawet nie biorąc pod uwagę wielu zmiennych, które wpływają na rynki.

Wielu analityków i profesjonalnych/instytucjonalnych traderów uważa, że brak planu jest niemal pewną drogą do porażki.

Prowadź dziennik transakcyjny

Śledzenie swoich działań handlowych może pomóc w doskonaleniu strategii, wprowadzaniu poprawek i unikaniu popełniania tych samych błędów. Jeśli warunki rynkowe przypominają poprzednie okresy, przez które zdarzyło Ci się przejść pozytywnie - wtedy możesz nawet przeanalizować swoją aktywność w tym okresie, aby uzyskać w niego dodatkowy wgląd.

Rozeznanie

Biorąc pod uwagę, że czytasz artykuł o psychologii handlu, prawdopodobnie już zmierzasz we właściwym kierunku.

Elastyczność

Chociaż strategia inwestycyjna powinna być z reguły przestrzegana, optymalizacja i elastyczność zawsze są konieczne. Rynki ciągle się zmieniają, więc zdolność do reagowania w wyważony sposób jest tu bardzo ważna.

Miej zarówno górną, jak i dolną granicę

Korzystając z funkcji easyMarkets darmowego gwarantowanego stop loss i take profit może pomóc Ci w ustaleniu maksymalnego limitu ryzyka i zysku Funkcja "stop-loss" jest oczywista: kończy transakcję po osiągnięciu maksymalnego poziomu straty.

Jestem pewien, że Twoją natychmiastową reakcją będzie pytanie: po co ustalać maksymalny limit zysku? Problemem nie jest potencjał większego zysku, ale ryzyko odwrócenia ceny. Jeśli dokonasz swoich obliczeń prawidłowo, możesz znaleźć mniej ryzykowny zakres cen, aby umieścić i zamknąć swoją transakcję. Każdy inwestor ma jakiś preferowany sposób, aby to osiągnąć – poprzez testowanie i doświadczenie Ty również znajdziesz swoją ulubioną metodę.

Zarządzanie stresem jest kolejnym kluczowym elmentem tradingu. Stres może spowodować, że będziesz działać impulsywnie, lekceważąc strategię handlową, punkty wyjścia i wejścia. Pamiętaj o tym, że handel to maraton, a nie sprint; Musisz skupić się na ogólnym sukcesie swoich działań, a nie na pojedynczej transakcji. Weźmy na przykład hedging - tj. ustawienie transakcji, która teoretycznie wyrówna ekspozycję na ryzyko z innej transakcji lub innych transakcji, jeśli bdą one pozytywnie skorelowane.

Jeśli zaczynasz odczuwać stres z powodu zmienności lub tego, że zmiany rynkowe są negatywne w stosunku do Twoich transakcji:

Zrób sobie przerwę

Odejdź na chwilę, wypij szklankę wody, przejrzyj swój dziennik i strategię handlową.

Obniż swoją ekspozycję na ryzyko

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby transakcje nie przekraczały 1-3% całego Twojego konta. Twój stres może być wynikiem nadmiernego zadłużenia lub nadmiernej ekspozycji na rynek.

Wezwanie do uzupełnienia depozytu

jest to luźno związane z powyższym czynnikiem wywołującym stres, ale uczucie potencjalnego wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, które kieruje w dół Twoją pozytywną transakcję zdecydowanie zwiększy Twój poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ponownie obniżenie ryzyka i posiadanie wystarczających środków na koncie powinno pomóc Ci uniknąć niespodziewanego wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Handluj ze stałymi spreadami i bez poślizgów na platformie easyMarkets i w aplikacji

Co jest bardziej stresujące niż radzenie sobie z nieprzewidywalnym rynkiem i dodawanie do tego kolejnych zmiennych? Brokerzy stosujący zmienny spread (znani również jako płynny spread) będą zwiększać swoje spready podczas niestabilności, powodując, że Twoje koszty tradera znacząco wzrosną. Poślizg również może zwiększyć koszty podczas zmienności - zasadniczo, poślizg jest szybkością, z jaką użytkownik umieszcza transakcję i różnicą pipsów pomiędzy momentem realizacji. Czasami może on być korzystny, ale w większości przypadków taki nie jest. Na szczęście dla Ciebie i Twojej spokojnej głowy, easyMarkets oferuje brak poślizgu na platformie internetowej i w aplikacji, oraz stały spread zarówno na stronie internetowej, jak i w MT4.

Stosuj stop-loss i take-profit

Większość negatywnych skutków psychologii handlu ma dużo wspólngo z otwartymi transakcjami lub zamykaniem transakcji, kiedy nie powinno się tego robić. Stop-loss pozwala uczynić ten proces nieco bardziej zautomatyzowanym, unikając potencjalnych ludzkich błędów lub emocjonalnego handlu. Stop-loss zamknie transakcję przy maksymalnej tolerancji ryzyka, podczas gdy take-profit będzie chronił Cię przed odwróceniem ceny, zamykając transakcję na zyskownym poziomie, który został wcześniej przez Ciebie zdefiniowany.

Przegrywasz jeden, przegrywasz kolejny raz. Frustrujesz się, bo nie możesz zrozumieć, co poszło nie tak. Otwierasz kolejną transakcję w złości. Niestety, handel w towarzystwie złości najprawdopodobniej będzie skutkować narażeniem się na ryzyko, którego można uniknąć – impulsywny handel często rujnuje rezultaty. Jeśli zastosujesz się do kroków wymienionych powyżej, nie będziesz raczej poddawać się żadnym negatywnym emocjom przy handlu.

Jeśli czujesz, że handlujesz w gniewie, poświęć chwilę na to, aby ocenić:

Czy zdarzyło Ci się stracić kilka transakcji z rzędu?

Czy te przegrane transakcje były częścią Twojej strategii handlowej, czy czy zawierane były przez Ciebie pod wpływem chwili?

Czy próbowałeś odzyskać straty poprzez otwarcie kolejnej transakcji?

Jeśli Twoje odpowiedzi na niektóre lub wszystkie z tych pytań są twierdzące, to pamiętaj o ostrożności, ponieważ możesz handlować w gniewie lub zemście. Aby skutecznie zarządzać swoją złością, najpierw musisz wykonać krok do tyłu. Jest to ważne, nawet jeśli masz serię zwycięskich transakcji z rzędu, ponieważ w ten sposób uniknąć ulegnięciu nadmiernej pewności siebie.

Zarządzanie psychologią handlu

Handel niesie ze sobą niezliczone złożoności i zmienne, ale jednym z najbardziej znaczących spośród nich jest czynnik ludzki. Może się okazać, że umiejętność zarządzania sobą i swoimi emocjami jest największą przeszkodą w osiągnięciu celów handlowych.

Na szczęście, easyMarkets oferuje nie tylko wsparcie edukacyjne niezbędne do zarządzania tymi negatywnymi emocjami, daje Ci również narzędzia pozwalające chronić siebie i swoje fundusze.

dealCancellation

Nie masz pewności co do nowej transakcji? Aktywuj opcję dealCancellation przed jej otwarciem, a jeśli rynek zmieni się na niekorzyść, po prostu cofnij transakcję i odzyskaj swoje środki pomniejszone zaledwie o niewielką opłatę. Dodaje to również nowym inwestorom nieco pewności siebie przed otwarciem transakcji.

easyTrade

Brak depozytu zabezpieczającego i zero spreadów, otwieranie szybkich transakcji i hedgowanie. easyTrade to przepustka do handlu na opcjach, które nie wymagają depozytu zabezpieczającego i mają zerowe spready. Co więcej, wstępnie zdefiniowane przez Ciebie ryzyko nie nakłada żadnych ograniczeń na potencjalne zyski.

Freeze Rate

Kilka sekund potrafi zrobić ogromną różnicę, zwłaszcza gdy rynki są niestabilne. Dlatego też easyMarkets daje możliwość tymczasowego wstrzymania kursów na żywo podczas otwierania lub zamykania transakcji, gdy używasz opcji Freeze Rate.

Stałe spready

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, gdy rynki są nieprzewidywalne, to rosnące spready. Większość brokerów oferujących zmienny(płynny) spread, w przeciwieństwie do easyMarkets, zwiększa spready podczas zmienności. Może to zwiększyć koszty, czyniąc ogólnie udaną sesję handlową nieopłacalną. easyMarkets nigdy nie zmienia spreadów w godzinach handlu, więc możesz łatwo obliczyć swoje koszty przed rozpoczęciem.

Darmowe gwarantowane Stop-Loss i Take Profit

Ten warunek handlowy oferowany przez easyMarkets bez dodatkowych kosztów na platformach internetowych i w aplikacjach pozwala na ustawienie górnego i dolnego limitu transakcji. Pozwala to na automatyzację handlu do pewnego stopnia, chroniąc się zarówno przed stratą, jak i nieoczekiwanymi lub nagłymi zmianami i spadkami cen.

Nauka handlu

Skoro już masz nieco wiedzy na temat handlu, to czemu by nie podrążyć tematu? easyMarkets oferuje obszerną bibliotekę materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci w nauce handlu, w tym ebooki, artykuły i filmy. Platforma daje również swoim klientom dostęp do bezpłatnej i wartościowej Akademii easyMarkets, która zawiera kilkadziesiąt kursów z wieloma filmami i testami wiedzy.

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3