A co jeśli… tajwański rynek chipów się załamie?

Technologicznym trzonem globalnej gospodarki są bez wątpienia półprzewodniki, które zasadniczo stały się siłą napędową XXI wieku usprawniającą wszystko – od smartfonów po zaawansowane systemy uzbrojenia. Tradycyjnie to Tajwan odgrywa tu istotną rolę, produkując ponad 60% światowych półprzewodników i aż 90% najbardziej zaawansowanych chipów kluczowych dla zasilania technologii nowej generacji. Ten nieproporcjonalny udział w rynku zapewnia Tajwanowi nieoficjalną „krzemową tarczę”, wykorzystując jego przewagę w dziedzinie chipów jako dźwignię geopolityczną, na której wpływ USA i Chiny są bardzo wrażliwe.

Co by się jednak stało, gdyby krzemowa tarcza Tajwanu została zniszczona, co spowodowałoby załamanie globalnego ekosystemu technologicznego i zapoczątkowało zawirowania gospodarcze?

Początki kurtyny krzemowej

Do załamania kluczowego tajwańskiego rynku chipów może dojść na przykład, jeśli chińskie wojsko zdecyduje się na eskalację napięć poprzez nałożenie surowych embarg handlowych na Tajwan, poważnie zakłócając zaopatrzenie w krzem i inne surowce niezbędne do produkcji półprzewodników.

Jeśli jednocześnie Stany Zjednoczone nałożyłyby rygorystyczne limity sprzedaży, wynikający z tego niedobór bezpośrednio zdławiłby branże opierające się na mikroelektronice – od najnowszych amerykańskich smartfonów po europejski sprzęt do obrazowania medycznego, a nawet globalne aparaty obronne, które wymagają tych najnowocześniejszych komponentów. Biorąc pod uwagę niezrównaną ilość i wyrafinowanie półprzewodników, które Tajwan produkuje dla całego świata, spowodowałoby to nie tylko natychmiastowe niedobory technologii, lecz także wywołałoby poważne turbulencje gospodarcze.

Globalny pościg za krzemem

W następstwie potencjalnego krachu na tajwańskim rynku chipów Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu krytycznej potrzeby wzmocnienia swoich możliwości produkcji półprzewodników. Waszyngton podejmuje wysiłki w celu ożywienia amerykańskiej produkcji chipów. Nie możemy jednak oczekiwać, że odrodzenie tych branż natychmiast zrekompensowałoby wszelkie braki spowodowane kłopotami Tajwanu.

W wyniku spadku produkcji chipów na Tajwanie popyt na czysty krzem niezbędny do produkcji półprzewodników wzrósłby na całym świecie. Ponieważ Brazylia posiada trzecie co do wielkości rezerwy krzemu na świecie, jest głównym kandydatem na strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych, które zaskakująco, pomimo swojej technologicznej sprawności, zajmują dopiero piąte miejsce pod względem rezerw krzemu.

Zmiana w globalnej dynamice półprzewodników

Pomimo opóźnień w produkcji czystego krzemu Stany Zjednoczone nadal zajmują dominującą pozycję dzięki bogatemu portfolio zaawansowanych patentów i technologii półprzewodnikowych. Dzięki dużemu kapitałowi intelektualnemu USA są w stanie stanąć na czele transformacji, by odpowiedzieć na możliwe zakłócenia na tajwańskim rynku chipów.

Z kolei ambicje Chin do samowystarczalności w zakresie półprzewodników utrzymują się – pomimo ich obecnych niedociągnięć technologicznych w porównaniu z Tajwanem. Determinacja Chin, w połączeniu z zacieśniającym się partnerstwem z silnym rosyjskim sektorem technologicznym, może być oznaką utworzenia nowego, potężnego bloku w branży technologicznej, potencjalnie prowadząc do ostrego podziału „krzemowej kurtyny” przypominającego czasy zimnej wojny.

Serce krzemu

Podczas gdy narody starają się zabezpieczyć swoją przyszłość technologiczną, jedna rzecz jest pewna – świat nie może sobie pozwolić na zignorowanie krytycznej roli, jaką Tajwan odgrywa w utrzymaniu pulsu naszego współczesnego życia cyfrowego. Strategie, które globalni gracze obecnie przyjmują, będą kształtować jutrzejszy krajobraz technologiczny, a wraz z nim losy światowej gospodarki. Gdyby tajwański rynek chipów się załamał, skutki krachu byłyby odczuwalne w każdym zależnym od technologii zakątku świata. Jest to wyraźne przypomnienie skomplikowanych współzależności, jakie wiążą globalny porządek gospodarczy i geopolityczny.

Garen Meserlian
Dyrektor ds. marketingu

What if bitcoin EN
Co jeśli Bitcoin osiągnie 200 000 USD?

Rewolucja finansowa Patrząc na to, jak kształtuje się rzeczywistość, stwierdzenie, że wartość Bitcoina osiągnie 200 000 USD, nie będzie jedynie oznaką gwałtownego wzrostu finansowego – będzie wyrazem głębokiej rewolucji, która może zmienić sposób, w jaki postrzegamy globalny ekosystem finansowy i wchodzimy z nim w interakcje. 

What if the USA defaults on its Debt EN
Inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (tzw. private equity) oraz światowe rynki akcji

Globalna katastrofa „Rozważanie hipotetycznego scenariusza niewypłacalności Stanów Zjednoczonych ujawnia skalę jego potencjalnych konsekwencji. Reperkusje wykroczyłyby daleko poza granice kraju, wpływając na rynki finansowe, stopy procentowe i globalny krajobraz gospodarczy.”

What if Yuan EN
Co jeśli... cyfrowy juan zastąpi dolara amerykańskiego jako dominująca waluta globalna?

Reorientacja gospodarcza: „Narody i przedsiębiorstwa doświadczają rozwoju gospodarczego, w ramach którego zakotwiczenie w chińskiej polityce gospodarczej i decyzjach regulacyjnych staje się coraz bardziej krytyczne. Stabilność światowej gospodarki idzie w parze z wynikami rynkowymi Chin, co wymaga ponownego przemyślenia strategii gospodarczych i międzynarodowych sojuszy.”

North Korea
Co jeśli... świat zniesie restrykcje wobec Korei Północnej?

Pieniądze nie śmierdzą: „Korea Północna ma ogromny potencjał, który dostrzega cały świat. Firmy przetasowują karty i przedstawiają się jako funkcjonujące w dobrej sprawie, aby swobodnie i bez sprzeciwu działać w wątpliwych regionach.”

Taiwan
A co jeśli tajwański rynek chipów się załamie?

Krzemowa linia życia: „Jeśli tajwański rynek chipów rozpadnie się, skutki będą odczuwalne w każdym zakątku świata zależnego od technologii. Jest to jednoznaczne przypomnienie skomplikowanych współzależności, które wiążą globalny porządek gospodarczy i geopolityczny.”

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3