Co jeśli... świat zniesie restrykcje wobec Korei Północnej?

Korea Północna była i pozostaje jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie. Nie musi tak jednak koniecznie zostać. Co jeśli totalitarna dyktatura otworzy się na resztę świata i zostanie usunięta z zachodnich list sankcyjnych? Jedno jest pewne: wiele globalnych firm, zwłaszcza zachodnich, czeka na ten moment. Korea Północna ma dwa rodzaje zasobów, których chce od niej reszta świata: naturalne i ludzkie.

Niewykorzystane zasoby mineralne

Zacznijmy od zasobów naturalnych. Szacuje się, że Korea Północna posiada około 200 minerałów o wartości ekonomicznej. Kraj ten ma, na przykład, duże ilości węgla, rudy żelaza, miedzi, wapienia, cynku, magnezytu i złota. W większości przypadków kopalnie nie wykorzystują swojego potencjału, aby wydobywać popularne minerały. Z jednej strony można powiedzieć, że obecne możliwości kraju nie pozwalają na pełne korzystanie z tych kopalni, ale z drugiej strony może to być korzystne dla kraju w przyszłości – zwłaszcza gdy obniży barierę wejścia dla zagranicznych firm. Warto pamiętać, że Korea Północna zezwala już kilku zagranicznym krajom na pomoc w radzeniu sobie z brakiem technologii w górnictwie i wydobyciu. Firmy te pochodzą głównie z Chin (ze względu na dobre wzajemne relacje między tymi dwoma krajami), ale jest też kilka podmiotów japońskich. Na przykład: Mitsubishi Mining Company. Jest to firma obsługująca kopalnię Musan w Hamgyeongbuk-do, która pomaga Korei Północnej wydobywać rudę żelaza.

Kapitał ludzki

Porozmawiajmy teraz o innym zasobie posiadanym przez Koreę Północną, a mianowicie o kapitale ludzkim. Jak wiemy, ludziom zamieszkującym Koreę Północną nie jest obca ciężka praca. Ze względu na specyficzne kwestie polityczne naród ten ma jednak ograniczony dostęp do dobrej i nieskażonej propagandą edukacji. Może to stworzyć okazję dla zagranicznych firm ku temu, aby spróbować pozyskać nowych konsumentów. Możemy spodziewać się, że duże zachodnie firmy, takie jak Coca-Cola, Procter & Gamble, McDonald's, Amazon.com Inc., Microsoft i Google, będą jednymi z pierwszych, które zawrą umowy z rządem Korei Północnej w celu zdobycia większego udziału w rynku.

Biznes ponad moralność

Korea Północna ma ogromny potencjał i zauważa go cały świat. Nawet jeśli obrońcy praw człowieka nie postrzegają tego w ten sposób, nigdy nie powstrzymało to globalnych firm przed atakowaniem krajów o złej reputacji. Mówi się, że „pieniądze nie śmierdzą”, więc większość firm kieruje się tą logiką. Po prostu przetasowują karty i próbują zaprezentować się jako firmy działające w dobrej sprawie. Dzięki temu firmy te mogą swobodnie działać w wątpliwych regionach bez większego sprzeciwu ze strony opinii publicznej.

Darius Anucauskas
Szef działu analiz rynkowych

What if bitcoin EN
Co jeśli Bitcoin osiągnie 200 000 USD?

Rewolucja finansowa Patrząc na to, jak kształtuje się rzeczywistość, stwierdzenie, że wartość Bitcoina osiągnie 200 000 USD, nie będzie jedynie oznaką gwałtownego wzrostu finansowego – będzie wyrazem głębokiej rewolucji, która może zmienić sposób, w jaki postrzegamy globalny ekosystem finansowy i wchodzimy z nim w interakcje. 

What if the USA defaults on its Debt EN
Inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (tzw. private equity) oraz światowe rynki akcji

Globalna katastrofa „Rozważanie hipotetycznego scenariusza niewypłacalności Stanów Zjednoczonych ujawnia skalę jego potencjalnych konsekwencji. Reperkusje wykroczyłyby daleko poza granice kraju, wpływając na rynki finansowe, stopy procentowe i globalny krajobraz gospodarczy.”

What if Yuan EN
Co jeśli... cyfrowy juan zastąpi dolara amerykańskiego jako dominująca waluta globalna?

Reorientacja gospodarcza: „Narody i przedsiębiorstwa doświadczają rozwoju gospodarczego, w ramach którego zakotwiczenie w chińskiej polityce gospodarczej i decyzjach regulacyjnych staje się coraz bardziej krytyczne. Stabilność światowej gospodarki idzie w parze z wynikami rynkowymi Chin, co wymaga ponownego przemyślenia strategii gospodarczych i międzynarodowych sojuszy.”

North Korea
Co jeśli... świat zniesie restrykcje wobec Korei Północnej?

Pieniądze nie śmierdzą: „Korea Północna ma ogromny potencjał, który dostrzega cały świat. Firmy przetasowują karty i przedstawiają się jako funkcjonujące w dobrej sprawie, aby swobodnie i bez sprzeciwu działać w wątpliwych regionach.”

Taiwan
A co jeśli tajwański rynek chipów się załamie?

Krzemowa linia życia: „Jeśli tajwański rynek chipów rozpadnie się, skutki będą odczuwalne w każdym zakątku świata zależnego od technologii. Jest to jednoznaczne przypomnienie skomplikowanych współzależności, które wiążą globalny porządek gospodarczy i geopolityczny.”

Co mówią o nas inwestorzy

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
Messenger
  • 1 Polub lub śledzić easyMarkets na Facebooku
  • 2. Otwórz Messenger i znajdź $s
  • 3. Zacznij rozmowę

Akceptujemy czat na Facebook-u
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
WhatsApp
  • 1. Dodaj następujący numer easyMarkets do listy kontaktów +357 99 875 998
  • 2. Otwórz WhatsApp i wybierz dodany przed chwilą numer
  • 3. Zacznij rozmowę

Przyjmujemy prośby o rozmowy na WhatsApp
poniedziałek – piątek 8:00-22:00 GMT +2GMT +3

Dziękujemy

Zapoznamy się z Twoją wiadomością i wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

W międzyczasie możesz przejrzeć nasze Centrum edukacji lub FAQ

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Wyślij wiadomość

Dziękujemy

Jeden z naszych pracowników działu obsługi klienta wkrótce się z Tobą skontaktuje.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

W razie pilnych pytań możesz skorzystać z czatu tutaj

keyboard_arrow_left
Zadzwoń do nas
call
call
Prośba o oddzwonienie
Preferowany czas kontaktu
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami

Cześć! Witamy w easyMarkets. Chcemy tylko dać znać, że w razie jakichkolwiek pytań lub problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji. Mamy nadzieję, że Ci się u nas spodoba.

Prośba zakończona niepowodzeniem

Coś poszło nie tak. Spróbuj później.

keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Otwórz QQ i znajdź easy-forex 易 信 (800128208)
  • 2. Zacznij rozmowę
keyboard_arrow_left
Porozmawiaj z nami
  • 1. Zeskanuj poniższy kod QR
  • 2. Zacznij rozmowę

Akceptujemy prośby WeChat
od poniedziałku do piątku 8:00-22:00 GMT +2GMT +3